Británie se chce po Brexitu spolehnout na svobodné přístavy

Tento model má ovšem sporné dopady na zaměstnanost. Britská vláda jich už založila 10 s cílem předhonit po Brexitu ekonomicky Německo.

Nová britská ministryně obchodu Liz Trussová jednala během uplynulého týdnech ve Spojených státech se svým americkým kolegou Wilburem Rossem. První zahraniční cesta Trussové směřovala do Spojených států. Smyslem bylo prodiskutovat americké projekty svobodných e-přístavů a americko-britskou obchodní dohodu.

Trussová uvedla, že model svobodných přístavů by mohl Británii pomoci v dosažení jejího cíle, kterým je předhodit Německo a stát se největší evropskou ekonomikou.

Britská vláda oznámila, že zahájí program celkem 10 svobodných přístavů, které by měly umožnit boom v obchodě i ve výrobě tím, že omezí byrokracii a náklady po britském odchodu z EU na konci října 2019.

Tyto svobodné přístavy, jinak známé jako zóny volného obchodu, jsou oblasti, kde může být uloženo zboží nebo nerostné suroviny či je možné dokončit zde výrobu bez celních poplatků a daní hned před tím, než bude hotové zboží vyvezeno.

Trussová při své návštěvě USA rovněž zdůraznila význam nové obchodní dohody s USA, kterou Londýn vnímá jako svoji hlavní prioritu. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo už ujistil svého kolegu Dominika Raaba, že USA budou po odchodu z EU čekat na Británii s „perem v ruce“ k podpisu bilaterální obchodní dohody.

Odborníci se nicméně na efektu svobodných přístavů neshodují. Jejich zastánci tvrdí, že pomáhají vzniku nových pracovních míst, skeptici ale tvrdí, že jenom přerozdělují ekonomickou aktivitu v dané zemí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.