Měly by centrální banky kupovat akcie?

Co ve skutečnosti stojí za nápadem, aby centrální banky nakupovaly akcie?

Merryn Somerset Webbová pro Financial Times analyzuje návrh BlackRock, aby centrální banky kupovaly akcie. Tvrdí, že je to antitržní návrh, který v sobě skrývá zájmy takových skupin jako je právě BlackRock.

Šéf globální investiční korporace BlackRock vyzval Evropskou centrální banku, aby více stimulovala ekonomiku a začala kupovat akcie. Taková Japonská centrální banka to dělá už roky a stala se jedním z hlavních akcionářů u firem, které jsou kótovány na burze.

ECB rovněž provozovala uvolněnou monetární politiku, od záporných úrokových sazeb, po program kvantitativního uvolňování. Víme, píše Webbová, že úrokové sazby zůstanou nízké ještě delší dobu a že už nyní se uvažuje o novém stimulačním plánu.

Nové kolo kvantitativního uvolňování, které investoři očekávají, ale může být problém. Německo má přebytky rozpočtu, takže bude problém naplnit jeho „kvótu“ – nebude mít dost státních dluhopisů k prodeji. Pak by ECB musela vymyslet něco jiného.

Proto je nákup majetkových cenných papírů jednou z možností. Nadále by se držel klíč dle zemí, ergo nakupoval by se podíl například německých aktiv. Zároveň by se tím střadatelům trošku vykompenzovaly dopady extrémní monetární politiky, které vedou k tomu, že nemají žádné úroky z úspor. Taková bublina aktiv, píše Webbová, by mohla vést k efektu bohatství a tím zase k navýšení spotřebních výdajů.

Webbová ovšem upozorňuje na to, jak prapodivné je, když zrovna BlackRock, jeden z největších správců aktiv na světě, chce, aby centrální banky ve velkém nakupovaly majetkové cenné papíry. V Japonsku to nijak zvlášť nefunguje, píše Webbová. Jistě, ti, kteří mají takto uložený majetek, by si pomohli, ale co ti ostatní?

Webbová ale vidí nebezpečnější souvislosti. Je tu centrální banka, veřejná instituce, která by měla vytvořit peníze a za tyto peníze nakupovat soukromé akcie. Takže, říká Webbová, jediná cesta, jak zachránit kapitalismus, je ho znárodnit.

Globální elity dostávají záchvat, když Jeremy Corbyn hovoří o „kvantitativním uvolňování pro lidi“, nebo o tom, že je potřeba znárodnit některé infrastrukturní firmy. Ale když to řekne BlackRock, je ticho po pěšině.

Ale když veřejná instituce nakupuje soukromé akcie, pak je to závažné. Je to netržní, vypočítá Webbová, deformuje to ceny, těžko se to bude měnit, a jak to bude se správou? Akcionáři mají být podle BlackRock aktivní. Má tedy být aktivní i centrální banka? A jak to bude dělat?

Posun k masivním „kanónům“ monetární politiky je jen důkaz, že to celé nefunguje. Velké finanční firmy prostě chtějí zachovat status quo.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.