Voliči v Argentině v primárkách odmítli politiku současného prezidenta

Šance na znovuzvolení do úřadu jsou pro Macriho prozatím slabé. Jeho hospodářská politika škrtů nepřinesla úspěch.

Argentinští voliči v nedělních primárkách přesvědčivě odmítli politiku škrtů současného prezidenta Mauricia Macriho. Výsledky nedělních voleb tak naznačují, že šance současného prezidenta na znovuzvolení jsou slabé, informovala agentura Reuters.

Opoziční koalice, kterou vede kandidát Alberto Fernández a bývalá prezidentka země Cristina Fernández de Kirchner, získala 47,3 % hlasů, tedy o asi 15 % více než se čekalo. Zpráva byla publikována v době, kdy bylo posčítáno celkem 88 % hlasovacích lístků.

Analytici tak už hovoří o tom, že pro prezidenta Macriho politická hra skončila. Ovšem investoři prý vidí jako větší riziko Fernándeze a nikoliv protržního Macriho, uvádí Reuters. Nedělní volby se tak projeví na argentinském akciovém trhu i na kurzu národní měny peso.

První kolo prezidentských voleb se bude konat v říjnu, druhé potom na konci listopadu. V prvním kole potřebuje kandidát získat nejméně 45 % hlasů, nebo 40 % a rozdíl 10 % ve srovnání s kandidátem na druhé pozici, aby se mohl stát prezidentem hned po prvním kole.

Argentinské politické strany si už vybraly svoje prezidentské kandidáty. Nyní mají na výběr mezi pokračováním politiky škrtů prezidenta Macriho a intervencionistickou politikou z dřívějška, kterou nabízí Fernández.

Macri doufal, že mírné zlepšení v ekonomice patrné v poslední době bude dost pro to, aby ho voliči podpořili, i když v zemi pokračuje recese a je zde 55 % inflace.

Ovšem znovuzvolení Macriho bude znamenat pokračování politik rozpočtových škrtů, které jsou součástí dohody s MMF z minulého roku. MMF poskytl Argentině půjčku 57 miliard dolarů.

Macri bude muset ve své prezidentské kampani vysvětlit to, proč se jeho ekonomické sliby nerealizovaly v praxi.

Podle studií žije nyní 35 % Argentinců v chudobě, i když v polovině roku 2018 vláda ještě uváděla, že se jedná o 27,3 % lidí.

Fernández slibuje voličům především zdravotnictví zdarma pro penzisty a lepší platy pro pracovníky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.