Braniborsko: AfD je v průzkumech stále první

Podle posledních průzkumů by zemské volby v Braniborsku vyhrála Alternativa pro Německo.

Die Welt informuje, že v sociální demokracii rostou obavy. Současný předseda zemské vlády Dietmar Woidke z SPD se domnívá, že AfD směřuje k vítězství.

Do zemských voleb ve spolkové zemi Braniborsko chybí jen tři týdny. AfD v průzkumech stále vede. Výzkumná agentura Forsa AfD v posledním průzkumu přisoudila 21 %. Na druhém místě je CDU s 18 %, pak je to SPD se 17 %, Zelení 16 %, Levice 14 %. Liberální FDP by se možná vrátila mezi velké politické strany, průzkumy jí přisuzují 5 %.

V současné době v Braniborsku existuje tzv. rudo-rudá koalice, tedy sociální demokracie a Levice.

Rozdíly mezi stranami jsou ovšem malé, což potvrdil jiný výzkum z července. V něm měla SPD stejné preference jako AfD, za nimi pak CDU a s malými odstupy Levice a Zelení.

41 % dotazovaných uvedlo, že jsou spokojeni se současnou koalicí. S výkonem zemského předsedy Woidkeho bylo spokojeno 43 % dotazovaných. 38 % dotazovaných by ho přímo volilo za zemského předsedu, pokud by tato možnost existovala.

Woidke nejprve tvrdil, že teprve nyní začíná žhavá fáze kampaně, ale v dopise členům už píše, že vítězství AfD je zcela pravděpodobné a že je potřeba dobře využít poslední tři týdny do voleb.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.