Bolton chce od Britů tvrdší postoje vůči Íránu i Číně

V souvislosti s Brexitem se očekává, že se Británie bude více opírat o USA.

Poradce pro národní bezpečnost prezidenta Trumpa John Bolton jednal v pondělí a úterý v Londýně, kde se očekávalo, že bude apelovat na Británii, aby zaujala tvrdší postoje vůči Íránu a Číně.

S přípravou na odchod z Evropské unie, který představuje velký geopolitický obrat, analytici počítají s tím, že se Velká Británie začne více opírat o Spojené státy. Návštěva Boltona má souvislost s americkou snahou utvrdit vztahy s novou vládou premiéra Borise Johnsona. Jednání se věnovalo také velmi silně právě Brexitu. Očekávalo se ale, že se Bolton dotkne právě otázek Íránu a Číny. V případě íránské otázky a napětí kolem tankerů v Hormuzském průlivu už Británie podpořila nasazení evropských námořních sil v oblasti. USA ovšem zajímají způsoby, jak posílit další tlak na Írán v případě, že by Londýn jako signatář dohody prohlásil dohodu JCPOA za mrtvou. Ovšem takové rozhodnutí se nedá v nejbližší době očekávat.

Druhým bodem amerického zájmu je Čína a otázka technologické formy Huawei a systému 5G. Spojené státy si přejí, aby spojenci nevyužívaly služeb čínské společnosti. Británie za premiérky Mayové dala firmě omezený přístup k nejádrovým částem sítě 5G v Británii. Konečné rozhodnutí o technologii 5G firmy Huawei v Británii nepadlo, Bolton měl ovšem zájem naleznout u nové vlády vstřícnější postoj k americkému mínění.

Ilustrační foto: Autor – Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.