Solidární dani pro východní Německo zřejmě zvoní hrana

V Německu navrhují snížení solidární daně, určené k podpoře východního Německa. CDU dokonce požaduje její kompletní zrušení.

Německý ministr financí Olaf Scholz (za SPD) minulý pátek prezentoval federální vládě návrh zákona, který by osvobodil celkem 90 % daňových poplatníků od tzv. solidární daně. Tato daň činila 5,5 % z příjmu a z korporativních daní. Dalších 6,5 % poplatníků by platilo jen redukovanou verzi této daně.

Solidární daň byla zavedena v roce 1991 a měla pomoci pokrýt náklady na sjednocení Německa a investice do infrastruktury bývalého východního Německa. V roce 2018 v jejím rámci bylo vybráno 18,9 miliard eur. Původně se daň považovala za dočasnou, ale v roce 1995 se z ní stala permanentní položka.

Německá federální vláda také v roce 2001 dojednala se spolkovými vládami „Pakt solidarity“, který měl pomoci s finanční podporou států východního Německa a dostat je na hospodářskou úroveň zbytku země (tj. západního Německa). Pakt vyprší příští rok. Podle výroku ústavního soudce Hans-Jürgena Papiera by spolu s tím mělo dojít ke zrušení solidární daně. Bez paktu by daň byla neústavní, tvrdí.

Koaliční partneři v dnešní vládě, CDU-CSU a SPD, se v rámci koaliční vlády dohodly, že daň zredukují. CDU si ale přeje její naprosté zrušení. Změnilo by to daňovou zátěž pro bohaté a korporace. Noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung spočítaly, že by zrušení daně vedlo pro lidi se středním příjmem k ušetření 900 eur ročně. Scholz navrhuje, aby lidé s příjmem nižším než 33 912 eur ročně daň neplatili.

Ovšem SPD se zdráhá daň plošně zrušit, jak to vyplývá například z výroků šéfa parlamentní frakce SPD Achima Posta, který mluví o „dosažení lepší rovnosti“, ale vyslovil se proti zrušení daně. Předseda strany Die Linke (Levice) vládu za tyto kroky ale kritizoval s tím, že jde na ruku bohatým v neprospěch společnosti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.