Američtí zákonodárci chtějí, aby Trump podpořil protesty v Hongkongu

Prezident se zatím jasných slov na adresu protestů v Hongkongu vyhýbal.

Prezident Donald Trump se zatím veřejné kritice Číny vyhýbal, píší noviny Financial Times.

Američtí zákonodárci z obou stran vyzývají amerického prezidenta, aby se postavil na stranu tzv. prodemokratických protestů v Hongkongu.

Prezident Trump vůči Číně nikdy nešetřil ostrými slovy, ale nyní našlapuje velice opatrně. Trump zatím tweetoval, že Hongkong je „ve velmi těžké situaci“ a dále chválil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Naznačoval i možnost schůzky.

Zástupce pro obchod Wilbur Ross označil dění v Hongkongu za vnitřní věc Číny. FT uvádí, že mají informace od lidí, kteří tvrdí, že na summitu G20 Trump slíbil čínskému prezidentovi, že ztlumí kritiku USA vůči Hongkongu.

Představitelka demokratů Nancy Pelosiová, ovšem uvedla, že situace v Hongkongu je „extrémně znepokojivá“ a vyzvala Trumpa, aby vedl cestu k míru. Pelosiová řekla, že je potřeba hovořit o lidských právech, protože pokud to USA neudělají, pak ztratí morální autoritu to kvůli obchodním zájmům udělat jinde.

Od amerických zákonodárců jsou slyšet i další formulace: od toho, že USA musejí být hrází proti silám, které se snaží podkopat svobodu, až k tomu, že se jedná o klíčový moment v americko-čínských vztazích.

Někteří zástupci také zdůraznili, že pokud by se Čína uchýlila k násilí, pak by to mělo „vážné důsledky“. V případě protestů prý nejde o podporu žádných zahraničních sil, ale jen o to, že Čína nerespektuje vůli občanů Hongkongu.

Spojené království předalo Hongkong Číně v roce 1997 a od té doby je možno správu shrnout do úsloví „jedna země, dva systémy“.

Spory původně vypukly kvůli extradičnímu zákonu, který byl ovšem suspendován. Protestující ovšem nyní požadují demokratické reformy. USA nabádají Čínu k tomu, aby respektovala čínsko-britskou deklaraci, v níž zaručuje Hongkongu vysokou míru autonomie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.