Polsko se chce připojit k americké vojenské misi v Hormuzu

Varšava se vyslovila pro účast Polska na americké vojenské misi v Hormuzu. Tvrdí, že je nutná reakce.

Německá Tagesschau informovala o projevené ochotě Polska podílet se na americké misi k ochraně lodí v oblasti Perského zálivu. Polský ministr zahraničí považuje nasazení za nutné.

Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz se vyslovil pro účast Polska na americké vojenské misi v Hormuzu. Tvrdí, že je nutná reakce.

Napětí mezi USA a Íránem může ohrožovat zásadní obchodní cestu, která vede přes Hormuzský průliv. USA požádaly o spolupráci také Německo, které se ale připojit nemíní. Německo politiku maximálního tlaku na Írán nepodporuje. Německý ministr zahraničí Heiko Maas chce zvláštní pozorovací misi EU.

Czaputowicz kritizoval výhrady zemí EU vůči USA. Tvrdí, že EU musí být vůči americkým argumentům vstřícnější. Tvrdí, že rozpolcení mezi USA a EU není pro Polsko dobré. Snaží se prý udržet transatlantickou vazbu a překlenout rozpolcení. Polský ministr zahraničí se obává toho, že by USA ztratily o Evropu zájem.

K vojenské misi USA se zatím připojila jen Británie a poslala do Hormuzského průlivu dvě válečné lodě, které mají sloužit jako doprovod lodí obchodních.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.