Šojgu: Nové rakety neumístíme, pokud tak neučiní USA

Nedělní vyjádření ruského ministra obrany podmínilo ruské kroky tím, jak bude postupovat Washington.

Rusko nemá v plánu umístit nové rakety v případě, že tak v Evropě a v Asii neučiní Spojené státy americké, zaznělo v neděli od ruského ministra obrany Sergeje Šojgua.

USA formálně opustili dohodu INF na začátku srpna a obvinily Rusko z toho, že dohodu, která omezovala rakety středního a krátkého doletu, porušuje. Podle Washingtonu umisťuje zakázané typy raket. Ruská strana obvinění odmítá.

„Budeme se jí držet. Pokud v Evropě nebudou takové systémy (umístěné USA), neuděláme nic,“ cituje ministra obrany Šojgua agentura Interfax.

Dohoda INF omezovala umístění raket s doletem od 500 do 5500 km pro obě strany. Došlo tak k tomu, že se zredukovala možnost jaderného útoku s krátkou časovou prodlevou, která nedává možnost zvážení reakce.

Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že Moskva bude reagovat podle USA a v případě, že Washington začne rozvíjet rakety tohoto typu, Rusko začne také.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.