Dogmata a sebeuspokojení ohrožují německou ekonomiku

Německo nevyužilo dobré časy k reformě a dostatečným investicím. Kvůli nedostatku politické vůle.

Christian Odendahl účtuje s německým přístupem k ekonomice. Hovoří o nedostatku politických ambicí, reforem i investic, které v dobrých časech paralyzují Německo.

Pro zemi, která je tak závislá na exportu jako Německo, je obchodní válka ta nejhorší noční můra. To se již projevilo na výsledcích druhého čtvrtletí, a prozatímní údaje za třetí kvartál naznačují, že se situace může zhoršovat, varuje Odendahl.

Němci jsou ale v pohodě, protože zatím vidí nízkou nezaměstnanost, i mzdy narostly a rozpočty jsou v přebytku. Jenže takové sebeuspokojení je hodně nebezpečné.

Německý zpracovatelský průmysl je sice špička, ale neinvestoval dost do budoucnosti. Růst produktivity je pomalý, zásoba kapitálu na pracovníka je na úrovni roku 2002. Znalostní kapitál roste pomaleji a je zde velké riziko, že Německo bude mít zastaralé technologie, prominentním příkladem je dieselový motor. Německo zaostává v inovacích. Zde dominantní pozici získávají USA, Čína nebo Jižní Korea.

Je tu také katastrofální stav německé infrastruktury. Dvě dekády se investovalo jen velmi málo, píše Odendahl. Některé mosty u Rýna musely být zavřeny pro technický stav, jeden z osmi mostů či silnic není v odpovídajícím stavu. Železnice nemají s údajnou německou přesností co do činění. Zatímco jiné země spřádají plány o 5G, němečtí občané mají štěstí, když se napojí na 4G síť.

A na trhu práce je jeden milion volných pracovních míst. Navzdory migraci se bude zásobárna pracovní síly zmenšovat. A menší zdroje jsou i v oblíbené „zásobárně“ – ve východní Evropě. Zemi trápí akutní nedostatek učitelů. A přitom tu je domácí potenciál: ženy pracující na částečný úvazek, důchodci, kteří si chtějí přivydělat.

Všechny tyto problémy mají jednu věc společnou: nedostatek politických ambicí, odvahy k reformě i investicím v dobrých časech. Nízké úroky přitom představují prostor pro odvážné investice.

Pár dobrých věcí se děje: modernizace železnic, pomoc zadluženým obcím, zlepšení vzdělávacího systému. Ale jsou tu větší výzvy: jak zařídit, aby vdané ženy mohly víc pracovat. Jak lépe integrovat především ženy narozené mimo Německo do pracovního světa, jak zlepšit rané vzdělávání.

Německo potřebuje i změnu daní, dlouhodobý investiční plán, podporu soukromých investic i start-upů. Ideální by bylo toto vše dělat v rámci EU, se zaměřením na klimatické investice tak, aby se EU dokázala postavit hlavním vyzyvatelům, tedy USA a Číně.

Chybí ovšem politická vůle. Pravice se musí zbavit své obsese vyrovnaným rozpočtem. Je to ekonomicky negramotné a poškozuje to příští generace. Tímto budoucí generace opravdu neochrání. Sociální demokracie se musí také orientovat na soukromý sektor a investice, nejen na veřejný sektor a přerozdělování.

Merkelová selhala, tvrdí Odendahl. Nedokázala zemi připravit na budoucnost. Politickou nadějí jsou Zelení, ti snad prolomí německá dogmata.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.