Uvolní Německo svá fiskální pravidla?

Politici i ekonomové nabádají ke zrušení pravidla vyrovnaného rozpočtu.

Německá ekonomika v druhém čtvrtletí zaznamenala pokles. Znovu se proto objevil tlak na to, aby uvolnila svá fiskální pravidla. Vyrovnaný rozpočet, kterému se v Německu také říká „černá nula“, je přístup, který v německé politice v posledních letech dominuje. Tento přístup, který je ovšem dokonce ukotven v koaliční dohodě mezi CDU a SPD, je stále více kritizován, ekonomy i zástupci podnikatelů. Dokonce i zástupce průmyslu BDI, který je jinak symbolem německé ekonomické ortodoxie, se přidal ke kritice.

Je prý na čase, aby Německo změnilo svou finanční politiku, obzvláště tehdy, když si může půjčovat dokonce za záporné úrokové sazby. Mělo by si ale uchovat tzv. dluhovou brzdu, která připouští jen malý strukturální deficit. Podobně hovoří i strana Zelených, která se stává významnou silou německé politiky.

Zelení si přejí více veřejných investic a také více investic v boji proti klimatické změně.

Vláda ovšem nic měnit nechce. Ani ministr financí Scholze za SPD, ani Merkelová, nemíní z vyrovnaného rozpočtu ustoupit. Vláda prý nevidí důvody ke stabilizaci ekonomiky, už nyní je prý fiskální politika expanzivní.

Vládní politiku kritizuje i řada významných ekonomů. Podle Marcela Fratzschera je už na uvolnění dávno pozdě. Německo bude mít problémy se svým automobilovým sektorem. Je to navíc dlouhodobá otázka. Německo už mělo dávno mnohem víc investovat do vědy, výzkumu a infrastruktury.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.