Když letošní summit G7 neurychlí úpadek Západu, bude to zázrak

Nadcházející summit skupiny G7 bude bizarní a světové problémy umenšit nedokáže.

Komentátor Edward Luce se domnívá, že když summit G7 neskončí pádem Západu, bude to svého druhu úspěch.

Luce očekává, že summit zemí G7 bude bizarní. Normálně by summity měly sloužit k tomu, aby byly světové problémy menší. Jenže G7 a především G20 vedou k přesnému opaku – problémů je víc, než kdyby se lídři byli bývali nesešli. Trumpova chuť na Grónsko byla takovým „amuse bouche“ (myšleno jednohubka, předkrm – pozn.red.) summitu G7.

Grónský případ ukázal mnohé, myslí si Luce. Jednak to, že prezident USA Donald Trump vidí diplomacii jako transakční záležitost. Trump prostě chce kus území, tak nabídne koupi. Možná by to fungovalo I v případě dalších zemí – Rusko by určitě mělo zájem o Aljašku. Také se ukázalo, že Trump neuznává spojenectví. Dánsko je věrný spojenec, píše Luce. V Afghánistánu ztratilo padesát mužů, což je hrozně moc ve srovnání s počtem obyvatel. Trump ovšem ukázal, že alianční přátelství nic neznamená.

Navíc Trumpova snaha koupit Grónsko podkopává záměry ostatních bojovat proti změnám klimatu. Trump změny klimatu neuznává, ovšem s výjimkou případu, kdy se na tom dá vydělat. Protože do komuniké nešlo vepsat ochranu klimatu tak, aby s ní Trump souhlasil, tak raději francouzský prezident oznámil předem, že žádné komuniké nebude. Vznikl tak další precedent, konstatuje Luce.

Prezident Trump se ovšem také přihlásil k tomu, aby se z G7 opět stala G8, tedy aby se do uskupení vrátilo Rusko. Je jasné, píše Luce, že pro Trumpa je svět prostě řízen velmocí bez nějakého obtěžování se mezinárodními pravidly. V takovém světě malé národy nemají cenu. Hlavní je pro něj velikost země, ne politický systém.

Minulé summity G7 dopadly děsivě. Na Sicílii Trump uvedl, že USA odejdou z Pařížské klimatické dohody. Minulý rok v Kanadě byl ještě horší. Trump odjel dřív, odmítl podepsat komuniké a kanadského premiéra Trudeaua nazval „neupřímným a slabým.“

Luce se domnívá, že Trumpovi se vrší neúspěch jeden za druhým. Americká ekonomika je podle něj zralá na recesi. Zahraničně politické iniciativy Trumpa selhávají. Ať je to Severní Korea nebo neochota zemí EU odejít z íránské dohody.

Trump zoufale potřebuje úspěch v zahraniční politice. Mohla by to být Čína, píše Luce, protože i řada evropských zemí z ní má obavy. Jenže Trump chce postupovat samostatně. Evropa chce čínský problém vyřešit na základě systému s pravidly. Už jen z toho má Trump bolení hlavy. Pokud Trump zvládne summit G7, aniž by urychlil úpadek Západu, tedy pokud se například udrží a nebude nabízet, že odkoupí kus Evropy, tak to už samo o sobě bude úspěch, zakončuje Luce.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.