Masivní kritika ECB ze strany německých spořitelen

Německé spořitelny ostře kritizují expanzivní měnovou politiku ECB.

Měnová politika šéfa ECB Maria Draghiho, která sice finanční systém krátkodobě stabilizovala, ale dlouhodobě hrozí vrstvám obyvatel chudoba, se stala terčem ostré kritiky ze strany německých spořitelen.

Helmut Schleweis, prezident německých spořitelen a žirových společností, napsal Draghimu otevřený dopis, ve kterém píše: „Mám respekt k Vašemu těžkému úkolu udržet stabilní euro a Evropu. Ale to, co děláte, je špatné. Už několik let dodáváte na trh stále více peněz. Úroky jste zrušil. A půjčil jste ohromné množství peněz vysoce zadluženým zemím.“

Podle Schleweise „Draghi postupně mění Evropu, Německo a životy milionů lidí – ne k lepšímu, ale z dlouhodobého hlediska k horšímu“. Roky extrémně nízkých úrokových sazeb obracejí pravidla ekonomiky vzhůru nohama. „Kdo může, investuje peníze do nemovitostí. Jejich ceny a nájemné rostou. Úspory na penzi pro miliony lidí tají jako sníh na slunci. Fondy sociálního zabezpečení, penzijní fondy a nadace ztrácejí každý den hodně peněz a tím i efektivitu.“

Politika nulových úrokových sazeb ECB tak zhoršuje stávající vývoj. V důsledku demografické nerovnováhy pozorovatelé očekávají, že Německo by mohla zasáhnout vlna chudoby ve stáří.

Draghi opustí na konci října po osmi letech místo v Evropské centrální bance. V září se očekává opětovné uvolnění měnové politiky ze strany měnových orgánů. Designovanou nástupkyní je Christine Lagardeová, bývalá šéfka Mezinárodního měnového fondu. Ekonomové předpokládají, že by měla pokračovat v měnové politice svého předchůdce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.