Zelenskij i Macron kladou podmínky pro návrat Ruska do skupiny G7

Návrat poloostrova Krym Ukrajině, konec konfliktu na Donbase nebo ukončení ukrajinské krize zazněly jako podmínky pro návrat Ruska do skupiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij sdělil podmínky pro návrat Ruska do skupiny G8. Zelenskij řekl, že Rusko se do skupiny může vrátit až „vrátí poloostrov Krym a skončí konflikt na Donbase“. Vedle toho Zelenskij navrhl, aby Rusko vydalo do vlasti zadržené ukrajinské námořníky. Ukrajinský prezident dále sdělil, že podobné kroky ukáží, že Rusko „je připraveno zaujmout místo v agendě vysoké diplomacie“.

Francouzský lídr Emmanuel Macron před tím řekl, že návrat Ruska do skupiny bez jakýkoliv podmínek by byla „strategická chyba“. Znamenalo by to, že rozhodnutí o suspendování členství Ruska ve skupině bylo neefektivní, dodal.

Macron řekl, že podmínkou pro ruský návrat je vyřešení situace na Ukrajině. Německá kancléřka Angela Merkelová reagovala na nápad vrátit Rusko do skupiny, který zazněl od Macrona a amerického prezidenta Donalda Trumpa: pro suspendování členství Ruska byl podle ní důvod. Kancléřka řekla dále, že ohledně minských dohod existuje určitý pokrok, ale není dostatečný k tomu, aby změnil celkovou situaci.

Ilustrační foto: Autor – Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79559385

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.