Žluté vesty a další aktivisté se účastní antisummitu G7

Protestní summit chce upozornit na rostoucí nerovnosti a klimatické problémy ve světě.

Francouzské hnutí žlutých vest se zúčastní spolu s dalšími antiglobalizačními a klimatickými aktivisty i baskickými nacionalisty „protisummitu G7“, kde se chtějí postavit rozdělení na chudé a bohaté, které narůstá díky (jak tvrdí) cynismu světových politiků.

Antisummit se bude konat ve městech Hendaye ve Francii a Irunu ve Španělsku na hranici obou zemí a asi 30 km od Biarritzu, kde se koná letošní summit skupiny G7. Antisummitu se zúčastní na 50 nevládních organizací a bude se zde protestovat proti ekonomické i klimatické politice, kterou vedoucí průmyslové země dělají. Vedle toho chce antisummit propagovat její alternativu.

Podle organizátorů není v pozvání žlutých vest na antisummit žádný rozpor, i když to vyrostlo jako hnutí odporu proti zavedení zvýšené „zelené“ daně na benzín. Hnutí zahrnovalo také sympatizanty krajní pravice a podílelo se na pouličních nepokojích a rabování.

Také účast představitelů baskického nacionalismu nevidí organizátoři jako problém. Mluvčí antisummitu Sebastian Bailleul řekl, že baskické hnutí za nezávislost se vzdalo násilí a je spíše levicově orientované. Dodal také, že nezahrnout do akce právě žluté vesty by bylo chybou.

Podobné mínění vyslovila i mluvčí organizace „Přátelé Země“ (Friends of the Earth) Malika Peyrautová. „Spolu se žlutými vestami budujeme mosty,“ řekla a doplnila, že žluté vesty jsou různorodé hnutí, kde je řada těch, kteří si uvědomují spojení sociálních a klimatických problémů.

Také představitelka hnutí žlutých vest Geneviève Legayová potvrdila, že za účastí na antisummitu je konvergence bojů. 73letá Legayová byla v březnu převezena do nemocnice poté, co utrpěla zranění při zásahu policie v Nice.

Vedle poklidných pochodů jsou plánovány další protestní akce. Žluté vesty se chtějí pokusit uspořádat protest i v Biarritzu, kde je ale jakákoliv podobná akce zakázána.

Při posledním summitu skupiny G8 ve Francii byly demonstrace a protesty zakázány v zóně 40 km od místa konání summitu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.