USA a Japonsko spěchají uzavřít obchodní dohodu

Tokio se chce zachránit před americkými cly na automobily.

Obě země dle informací Financial Times spěchají, aby snad již příští měsíc uzavřely částečnou obchodní dohodu. Velká komplexní dohoda se odsouvá na později. Tato „mini dohoda“ by řešila jen nejpalčivější výsek problémů. Japonsko by mělo víc otevřít svůj zemědělský trh, zatímco USA by snížily cla na průmyslové zboží.

Japonsko doufá, že si tímto přístupem zajistí „výjimku“ z případných cel na auta, jejichž zavedením Donald Trump vyhrožuje.

Nejen japonský premiér Šinzó Abe je pod tlakem, i Trump se chce doma ukázat jinak než jen jako člověk, který narušuje obchodní toky. Američtí farmáři si stěžují na ztrátu svého tržního podílu v Japonsku. Japonsko totiž uzavřelo nové dohody s partnery z regionu (dohoda TPP) a také s EU. Američtí zemědělci ale hlavně trpí kvůli problémům s Čínou.

Japonsko se především velice obává cel na automobily. Sám Abe investoval hodně času a energie do dobrých vztahů s Trumpem, zavedení cel na automobily by ho poškodilo i politicky. Japonsko ale naopak nechce dohodu v oblasti zemědělství přespříliš štědrou, prý rozhodně ne na úrovni dohody s EU. A zatím není jasné, zda by se americké ústupky v kategorii „zpracovatelské výrobky“ týkaly také automobilů.

Podnikatelské kruhy mají obecně pozitivní očekávání, i když dávají najevo, že by přivítaly spíš celkovou komplexní dohodu. Je také otázkou, zda velice omezená dohoda (neboť služby nebudou součástí), nebude porušovat pravidla Světové obchodní organizace.

Hlavní úkol „prodat dohodu“, ale bude mít japonský premiér. To on, píší FT, musí uklidnit amerického prezidenta, který je nepředvídatelný, protekcionista a merkantilista. Dohoda nemusí být perfektivní, ale Abe musí být schopen ji doma obhájit.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.