Hodnota jüanu se rekordně propadla

Čínská měna je na nejnižší hodnotě od roku 2008. Důvodem je eskalace obchodní války i možnost nové recese.

Čínská měna se v pondělí propadla na své jedenáctileté minimum. Důvodem je další eskalace obchodní války a potenciál nové globální recese.

Cena dolaru v domácí cirkulaci spadla na 7,14, což je nejméně od roku 2008. Pro zahraniční obchodování je cena 7,18 jüanu za dolar, tedy nejnižší od roku 2010, kdy se čínská měna začala obchodovat.

Čína v pátek oznámila odvetná cla v hodnotě dalších 75 miliard dolarů na americké zboží. Donald Trump na to odpověděl novým zvýšením cel na čínské zboží a vyzval americké firmy, aby opustily Čínu.

Čínská centrální banka nechala jüan znehodnotit, aby vyvážila americká cla a udržela tak funkční čínský export v kontextu domácího a globálního hospodářského zpomalení. Nízká cena jüanu dělá čínské vývozy relativně levné. V souvislosti s těmito kroky už Washington obvinil Čínu, že je měnovým manipulátorem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.