Macron obrací? Evropa musí najít cestu k Rusku

Vytlačovat Rusko z Evropy je hluboká strategická chyba, zaznělo od šéfa Elysejského paláce v oficiálním projevu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že pro Evropu nastal čas, aby nabídla ruku Rusku – aby udržela Rusko v západním systému, vyrovnávala jeho globální ambice a neocitla se uprostřed nové studené války.

Macron neřekl, zda chce také zrušit sankce proti Rusku, které Evropská unie zavedla v souvislosti s anexí Krymu. Nicméně řekl, že nové sankce nejsou v našem zájmu.

Slova padla v diplomatickém projevu po skončení summitu skupiny G7 v úterý, Macron načrtl úlohu Francie jako „vyrovnávající velmoci“ mezi Ruskem a jeho rivaly, mezi USA a Íránem a mezi bohatými a chudými zeměmi.

Agentura Associated Press cituje další slova francouzského prezidenta: „Vytlačovat Rusko z Evropy je zásadní strategická chyba.“ Dodal dále, že slabosti a chyby Evropy vedly k tomu, že Rusko posílilo spojenectví s Čínou i svůj vliv v Sýrii, Libyi a v oblasti Afriky.

„Evropský kontinent nebude nikdy stabilní, nebude nikdy v bezpečí, pokud nezpacifikujeme a nevyjasníme naše vztahy s Ruskem“, cituje AP Macrona.

Macron se minulý týden sešel s prezidentem Vladimirem Putinem a přislíbil znovu rozhýbat mírové rozhovory s Ukrajinou. Oba lídři se neshodli v otázkách Sýrie a zásahů proti ruské opozici.

Ilustrační foto: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (http://www.kremlin.ru/events/president/news/61336/photos/60424)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.