Trumpův taneček kolem prohry

Čína už konflikt s USA vyhrála, a to díky rozvoji nové kvantové kryptografie, která znemožní odposlechy a nemůže být „hacknuta“.

Analytik Spengler pro Asia Times píše o tom, že Čína už v konfliktu s USA vyhrála.

Spengler se domnívá, že rozhodující fakt v konfliktu mezi USA a Čínou ušel pozornosti. Podle Spenglera totiž Čína už vyhrála. A stalo se to tehdy, když USA začaly zastrašovat své spojence a nutit je, aby bojkotovaly firmu Huawei. USA zažily nejpotupnější porážku, co jen autor pamatuje.

Čína spustila globální síťový projekt, který se týká e-commerce, finančnictví, logistiky i dopravy. Čína se tak může stát vedoucí silou mnoha průmyslových a spotřebitelských aplikací. USA ovšem nejvíce znepokojuje tzv. kvantová kryptografie. Tuto technologii rozvíjí právě Čína a teoreticky vzato není možné ji „hacknout“.

Nová technologie, pokračuje Spengler, by totiž znemožnila americkým zpravodajským službám odposlouchávat kohokoliv na celém světě, čímž by zničila klíčovou americkou výhodu. Proto zpravodajci tlačí na Trumpovu administrativu, aby zastavila Huawei a její 5G za každou cenu.

Technologie jako 5G změní vše, změní životy miliard lidí a také vytvoří biliony dolarů bohatství. A poprvé je to Čína, která má takovýto náskok.

Ano, Čína má tradici technologických krádeží, ale na rovinu, píše Spengler, její minulé nevhodné chování není nic ve srovnání s tím, co dokázala v inovacích sama.

USA se ovšem těžko můžou pustit do bitvy. Žádná americká firma nevyrábí zařízení 5G, evropské alternativy jsou Ericsson a Nokia, jejichž produkty jsou horší a dražší. Trumpova administrativa by mohla pobídnout americké firmy, ale žádná zatím neprojevila zájem jít cestou vytvoření „národního šampiona“, který by se postavil Huawei.

Americký obchodní deficit je bezvýznamné téma ve srovnání s technologickou válkou. A v této válce USA prohrávají, tvrdí Spengler.

USA zatím nemají plán na oživení klíčových technologií, ani na větší investice do výzkumu a vývoje, které by jim umožnily znovu získat náskok před Čínou. Vztek Spojených států na Čínu plyne z toho, že jejich sebe-uspokojení způsobilo, že dříve chudá země, kde lidé umírali hlady, je technologicky předběhla.

Spengler připomíná své starší články, v nichž varoval, aby se USA nepouštěly do konfrontace s Čínou, nebo dopadnou jako ruský car Mikuláš II., když vedl válku s Japonskem.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.