Corbyn: Johnsonův Brexit bez dohody udělá z Británie daňový ráj pro superbohaté

Lídr labouristů volá po nových parlamentních volbách, které jediné mají demokratické oprávnění.

Uděláme vše proto, abychom zastavili katastrofický odchod z EU bez dohody, pro který nemá konzervativní vláda mandát, uvádí svůj sobotní sloupek pro Guardian předseda Labouristické strany a lídr britské opozice Jeremy Corbyn.

Corbyn zdůraznil, že odchod země bez dohody nemá veřejnou podporu a jednání vlády je podle něj nájezdem ve stylu smeče na demokracii. Míní, že cílem Johnsonovy vlády je prostřednictvím odchodu bez dohody vytvořit offshorový daňový ráj pro superbohaté a podepsat dohodu s Donaldem Trumpem. Dojde tak ke zničení pracovních míst (dle aktuální studie bude Británie zasažena díky odhadované ztrátě 526 tisíc pracovních míst nejvíce v relativních i v absolutních číslech – podrobně zde), zvýšení cen potravin a k převzetí britských veřejných služeb a ochran americkými korporacemi, varuje dále Corbyn.

Johnson a další, kteří v roce 2016 vedli kampaň za Brexit, slíbili dohodu. Je jasné, že dohodu nemají a nyní se Johnson ze strachu před tím, že by mohl být hnán k odpovědnosti za bezohledný plán na Brexit s Trumpovou (obchodní – pozn. red.) dohodou, dočasně uzavřel parlament.

Corbyn dále připomíná nedávné sliby současného premiéra, které dal ohledně Brexitu. Například v červenci Johnson sliboval legislativu k ochraně občanů EU v Británii. A nyní se dozvídáme, že dojde k 1. listopadu k ukončení svobody pohybu, a to bez nových migračních pravidel a ochrany. Je jasné, že Johnson není premiér, kterému se dá důvěřovat, píše Corbyn.

Mnozí občané EU Británii opouštějí, mnozí jsou ve stresu ohledně budoucnosti. S těmi, kteří odchází, odcházejí také schopnosti, podpora pro britský Národní zdravotní systém, sociální služby a školy.

Ministr obrany Ben Wallace přiznal barvu, když svému francouzskému protějšku řekl, že k suspendování parlamentu došlo, protože „jsme se náhle ocitli bez většiny“, připomíná dále Corbyn.

Je zde ovšem zřejmé a praktické řešení pro situaci, kdy vláda nemá většinu. Není jím podkopání demokracie. Řešením je nechat lid rozhodnout, svolat parlamentní volby.

Lídr labouristů dále píše, že tento týden je poslední šancí, jak Johnsona a jeho vládu zastavit. Jak připomíná dále, jedno průmyslové odvětví za druhým varují, že Brexit bez dohody je hluboce poškodí. Corbyn si během léta vyslechl obavy zemědělců, zaměstnanců v automobilovém průmyslu, zaměstnanců v Národním zdravotním systému a dalších po celé Británii.

Hrozba odchodu z EU bez dohody, píše Corbyn, vytváří atmosféru strachu a nejistoty. Corbynovým cílem je přivést lidi dohromady tím, že jim dá naději a jistotu, že jiná budoucnost je možná, opravdová změna prosaditelná pro každou komunitu, národ a region země.

V Británii roste hnutí lidí, kteří chtějí zastavit Brexit bez dohody. Lidé, píše Corbyn, se zlobí, že ti, kteří tvrdili, že „si vezmou kontrolu zpět“ si ji nyní přisvojují pro sebe s cílem předat ji Donaldu Trumpovi a americkým korporátním gigantům v obchodní dohodě volného trhu se závodem ke dnu. Lidé jsou rozhodnuti, že zabrání tomu, aby je falešná populistická klika v Downing Street zbavila demokratického hlasu.

Je to lid, a ne nikým nezvolený premiér, kdo by měl určit budoucnost země. Volby jsou demokratickým krokem dopředu. Labouristická strana dá lidem šanci, aby si vzali kontrolu zpátky a měli poslední slovo ve veřejném hlasování s možnostmi pro obě strany, včetně možnosti zůstat v EU, píše Corbyn. Je třeba si zapamatovat, že suverenita nenáleží Downing Street a dokonce ani ne parlamentu, náleží lidu.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Sophie Brown, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75298198

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.