Suspendování britského parlamentu je urážka demokracie

Poslanci by měli dát vládě nedůvěru a vyvolat tak předčasné volby, míní jedna z reflexí vývoje v britské politice.

Úvodník Financial Times radí poslancům britského parlamentu – měli by dát vládě nedůvěru a vyvolat tak předčasné volby.

V úvodníku se dočteme, že Boris Johnson svým suspendováním parlamentu vložil bombu do britského ústavního aparátu. Jeho jednání nemá precedent. Je to pokus, jak zcela umlčet parlament, aby nemohl zabránit katastrofě Brexitu 31. října.

Britská demokracie je umrtvena, spolu s britským lidem, a přitom bude čelit následkům zásadního rozhodnutí. Je na čase, aby poslanci tuto vládu odmítli, píší FT, a aby v nových volbách dali lidé najevo, co si přejí.

Historie dobře ukázala, že rádoby diktátoři, šarlatáni a demagogové nemíní se zastupitelskou vládou ztrácet čas. Snaží se parlament obejít. Boris Johnson není tyran, ale stanovil nebezpečný precedent.

Premiér přitom tvrdí, že nedělá nic neobvyklého. Jenže, suspendování parlamentu před královniným projevem je běžné na týden či dva, ale ne na pět. Neexistuje žádné právní ospravedlnění tak dlouhého suspendování parlamentu. Johnson se prostě chce zbavit parlamentu, protože ví, že jeho většina je proti jeho politikám. Je to ústavní vandalismus.

FT dále píší, že nepatří k fanouškům plebiscitů. Zastával ale názor, že výsledek referenda z roku 2016 by měl být implementován, ovšem tak, aby co nejméně ublížil britské ekonomice, její bezpečnosti a mezinárodnímu postavení. Referendum nedalo žádný mandát k tomu, aby se šlo cestou extrémního Brexitu. Johnson se stal premiérem jen díky hlasům toryů. Žádný premiér se ještě tak masivně neodchýlil od klíčového dokumentu své strany (viz Manifest Konzervativní strany z roku 2017, kde se preferuje řádný, připravený Brexit), a nepustil se do kroku s tak závažnými implikacemi.

Pokud tohle Johnsonovi projde, pak země ztratí právo kohokoliv poučovat o demokratickém procesu. Nyní se objeví bezskrupulózní lídr a zničí precedenty a konvence.

Členové parlamentu se musejí vládě postavit. Mají příliš málo času na to, aby zvládli legislativní proces požadující odklad Brexitu. Musejí odhodit to, co je rozděluje a společně vyhlásit vládě nedůvěru, radí FT.

Ano, liberálové i toryové se bojí dočasné vlády, v jejímž čele by se objevil Jeremy Corbyn, děsí FT. Musejí ale zachránit britskou demokracii. Jenže může se stát, přiznávají FT, že by takové hlasování Johnson ignoroval. To by byla ještě větší ústavní urážka.

V pořádku by byly volby, ale Johnson vše rámuje jako parlament proti lidu. Když si je tak jistý, že má lid za sebou, pak by neměl mít s volbami problém. Místo toho ale útočí na britskou demokracii, která Británii dala prosperitu a stabilitu.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.