Ukrajinsko-ruské rozhovory o výměně vězňů se zadrhly

Důvodem je neshoda ohledně statusu vyšetřovaných námořníků po jejich propuštění.

Ruský deník Kommersant přinesl v úterý informace o tom, že výměna uvězněných mezi Ukrajinou a Ruskem se zadrhla na otázce ukrajinských námořníků zadržených v Rusku po listopadovém incidentu v Kerčském průlivu.

Podle zpráv zdroje, který má blízko k jednání, vznikly problémy proto, že se obě strany nedokázaly shodnout na právních základech osvobození a předání zadržovaných. Obě strany stále projednávají, jaký bude status těch, kteří byli jenom vyšetřováni ve vazbě. V případě odsouzených mělo dojít k jejich výměně po amnestii prezidentů.

Z počátku se uvažovalo o tom, že se 24 ukrajinských námořníků předá i s vyšetřovacím materiálem na Ukrajinu. Ovšem po konzultacích s ruskou FSB a prokuraturou byly vneseny určité korektivy. Námořníci by měli dostat jenom notářské kopie případu. Ovšem problémem je to, že Ukrajina od začátku považuje celý případ, který Rusko vyšetřuje, za nezákonný. Ukrajina požaduje jejich osvobození bez jakýchkoliv podmínek.

V případě předání kopií vyšetřovacího materiálu Ukrajina nebude muset přerušit vyšetřování vlastních občanů. V této variantě se na Ukrajině nebude konat soudní proces s námořníky, ale v Rusku budou odsouzeni v nepřítomnosti.

Obě strany dříve přiznaly, že vedou jednání o výměně zadržených či odsouzených. Má se jednat o 70 lidí, 35 a 35 z každé strany.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.