Nová italská vláda dostala zelenou

Možnost předčasných voleb v Itálii je zatím mimo hru.

Giuseppe Conte je ve hře a má v ruce všechny karty, aby se stal premiérem nové italské vlády, složené z Partito democratico a z hnutí Pěti hvězd. Salviniho Lize se tím zavírají dveře pro předčasné volby, informují noviny Financial Times.

Tato nová žluto-červená vláda se skládá ze dvou bývalých arcinepřátel. Je ale možné, píší FT, že bude mít lepší vztahy s EU. Pozoruhodné je, jak se udržel Conte, který je nezávislý a byl „vytažen“ do vysoké politiky jako kompromisní kandidát Hnutí pěti hvězd i Ligy.

Program má zatím 26 bodů (jejich analýzu se !Argument pokusí přinést), které sice informují o expanzivním rozpočtu, ale zároveň dodržují fiskální disciplínu (což je v italských podmínkách contradictio in adjecto). Nová vláda chce ovšem od Bruselu více „flexibility“, aby mohla dostat italskou ekonomiku z dlouhodobé stagnace.

Salvini si nebral servítky, neboť tím byly pohřbeny předčasné volby, tvrdí, že vláda nevydrží. Salvini hodlá být ještě rozhodnější a bude objíždět celou Itálii městečko po městečku, aby si Liga vzala „svou zemi zpět“.

Di Maio, který byl v původní vládě vicepremiérem, si pochvaloval svůj skvělý vztah s Contem a řekl, že vláda nebude ani levicová, ani pravicová, ale „bude dělat věci správně“.

Hnutí Pěti hvězd muselo finální rozhodnutí o koalici přenechat své voličské základně. Ta se pro tuto variantu rozhodla drtivou většinou (79 % hlasů pro).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.