Udělali jsme to AfD snadné, říká Sahra Wagenknechtová

Ve straně Die Linke se diskutuje o posledním volebním neúspěchu. Padají návrhy ohledně nového směčování strany.

Zemské volby v Sasku a Braniborsku otřásají německou politickou scénou. Diskutuje se o důvodech úspěchu Alternativy pro Německo. Tagesschau přináší pohled Die Linke, ale i liberální FDP.

Protože AfD zaznamenala ve volbách v obou východních spolkových zemích velký úspěch, množí se návrhy, aby se s voliči AfD zacházelo jinak.

Sahra Wagenknechtová uvedla, že její strana se odcizila voličům. „Tím jsme to udělali AfD snadné a za její úspěch neseme část odpovědnosti.“ Rostoucí distance se ukazuje na tom, jak se zachází s voliči AfD. Často se jim paušálně nadává do rasistů, přitom řada z nich v minulosti volila vlevo, říká Wagenknechtová. Bývalí příznivci cítí, že strana už nemluví jejich jazykem. Wagenknechtová je ovšem i kvůli podobným výrokům ve válce s částí své strany.

I frakční předseda Dietmar Bartsch si přeje nové směřování Die Linke. Ztráty strany jsou podle něj katastrofální. A je potřeba z toho vyvodit důsledky.

Zástupce FDP Wolfgang Kubicki se také domnívá, že vylučování voličů AfD je chybné. Podle něj je potřeba především argumentovat, ne urážet. Politika radikálního vymezení se vůbec nepomohla, ba naopak. Spíš uškodila, říká Kubicki. Místo toho navrhuje otevřenou komunikaci s voliči AfD, neoznačovat je rovnou za pravicové radikály. Je potřeba argumentace a konstruktivního dialogu.

Sociální psycholog Oliver Decker pro Tagesschau navrhuje, aby všechny strany zaměřily pozornost na obsah. Musejí ovšem podle něj zdůrazňovat demokratické hodnoty. Demokracie není jen většinové rozhodování, ale i práva jednotlivců v pluralitní společnosti.

Předseda Centrální rady muslimů v Německu ovšem varuje před vnímáním voličů AfD jako pouze „ustaraných občanů“. Nejde podle něj o protestní voliče. Domnívá se, že tito voliči vědí, že pomáhají pravicovým extremistům k místu v parlamentu.

Aiman Mazyek tvrdí, že když AfD říká, že islám je ideologie a ne náboženství, odporuje tím ústavě (Grundgesetz).

Ilustrační foto: Autor –  kosinsky@web.de – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32876096

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.