Ukrajinský soud propustil svědka v případu MH17

O Cemachovi se spekulovalo jako o jednom z těch zadržených, kteří budou vyměněni do Ruska.

Kyjevský odvolací soud propustil z vazby jednoho ze svědků v případě sestřelení letadla MH17 nad východní Ukrajinou Vladimira Cemacha, který měl působit ve službách Doněcké lidové republiky. Soud tak rozhodl o tom, že nebude prodloužena doba vazby, jak o tom předtím rozhodl Ševčenský soud v Kyjevě, a to do 20. října.

Ukrajinský občan Cemach měl velet protivzdušné jednotce pod velením neuznané DLR. Byl vyšetřován v souvislosti s terorismem.

V srpnu se v ruské verzi novin The Insider objevila informace o tom, že Kreml požaduje zahrnout Cemacha do skupiny vězněných, o jejichž výměně Ukrajina a Rusko jednají. Celkem 40 europoslanců se 4. září obrátilo na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s žádostí, aby vydání Cemacha do Ruska nedopustil. Důvodem má být to, že ho považují za svědka v případu sestřelení letadla MH17.

Nizozemská europoslankyně Kati Piri komentovala oznámení o propuštění Cemacha z vazby negativně. Zdůraznila, že ji znepokojuje propuštění podezřelého ve vyšetřování případu a že nemá informace o tom, zda Cemacha vyslechl nizozemský prokurátor nebo vyšetřovací komise případu. V září 2016 mezinárodní vyšetřovací skupina oznámila předběžné výsledky vyšetřování. Letadlo MH17 mělo být sestřeleno ruským systémem Buk z území východní Ukrajiny. Předběžný výsledek vyloučil odpovědnost ukrajinských vojáků.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek potvrdil, že vyjednávání o předání zadržených mezi Ruskem a Ukrajinou je ve finální fázi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.