Z Německa opět zaznívá varování před dalším snížením úrokových sazeb ECB

Další snížení sazeb by prý navýšilo rozdělení společnosti, zní z Německa.

Německo dlouhodobě uvolněnou politiku ECB kritizuje, uvádějí Financial Times. I nyní z Deutsche Bank zaznívají hlasy, že další snížení sazeb nepomůže ekonomice a jen prohloubí rozdíly ve společnosti. Levnější financování pro vlády bude mít prý závažné vedlejší dopady.

Christian Sewing z Deutsche Bank uvedl, že od svých klientů slyší jasně, že o něco nižší úrokové sazby je k investování nepřimějí. Podle něj záporné úrokové sazby vedou k nafukování cen aktiv a naopak poškozují německé střadatele.

Očekává se, že ECB půjde cestou dalších stimulačních programů, ale je jasné, že kritika z Německa, jak indikuje Deutsche Bank, se ještě zvýší. I rival Deutsche Bank, Commerzbank, vidí situaci podobně.

Ten zopakoval, že pod tlakem jsou marže bank a že tato politika není ani udržitelná ani zodpovědná.

Některé banky již přesunuly náklady na firemní klienty, ale zatím ne na domácnosti. Bojí se totiž, že by peníze mohly vybrat. Bankovní marže jsou tím pádem pod velkým tlakem, a to hlavně u bank, které se věnují retailovému bankovnictví.

Je nicméně možné, že ECB při své politice rozdělí depozita a některá nebudou podléhat záporným úrokům. To by byl podobný postup jako u jiných zemí (Dánsko či Japonsko), které mají záporné úrokové sazby.

Německé banky odhadují, že záporné úroky je stojí 2,4 mld. eur za rok. Deutsche Bank i Commerzbank mají problémy se ziskovostí, uvažovaly i o fúzi. Deutsche bude škrtat tisíce pracovních míst.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.