Americký zpracovatelský průmysl jde dolů

Financial Times informují, že americko-čínská obchodní válka vyvolala obrovské obavy a zděšení.

Americký zpracovatelský sektor se zmenšil poprvé za tři roky, píší Financial Times. Důvodem je napětí a obavy vyplývající z americko-čínské obchodní války. Čísla vzbuzují strach z budoucího vývoje.

Index americké průmyslové produkce rostl stále pomaleji již od minulého roku. Samozřejmě, že pokles zpracovatelského průmyslu nemusí znamenat recesi celé americké ekonomiky. Dnes již v USA nehraje tento sektor tak důležitou roli jako po druhé světové válce. Tvoří jen 11 % HDP.

Nicméně špatná čísla se odrážejí i ve stavu nových objednávek, pracovních místech apod. Pokles exportních objednávek značí, že obchod a vztahy mezi USA a Čínou zůstávají hlavní obavou. Některé firmy se také snaží omezit vazbu na Čínu, což se dotýká výrobních řetězců a přesunu zpracovatelských kapacit.

Obchodní napětí zhoršuje globální ekonomický výhled, shrnují FT. Cla znamenají vyšší náklady a poškozují výrobní řetězce. To zase poškozuje ziskovost a následně se omezují investice. Trhy už počítají s dalším snížením úrokových sazeb FEDem. I když guvernér FEDu Jerome Powell řekl, že úkolem centrální banky není řešit problém obchodních nejistot a že na to nemá nástroje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.