Vedra dopadají víc na chudé ve městech

Problém klimatické změny a enviromentální spravedlnosti spolu úzce souvisí, ukázal výzkum v USA.

Nový výzkum Marylandské univerzity ukazuje na to, jak se oteplování planety silně promítá na život městských chudých. Příkladem je Baltimore v USA, kde se roční teploty zvýšily během posledního století o celkem 3 stupně – což je skoro dvakrát více než v případě zbytku USA.

V chudé čtvrti East Baltimoru už nehovoří prostě o „klimatické změně“, ale slovy místního obyvatele Robbyna Lewise o „stavu pohotovosti“. Vysoké teploty se projevují ve městech výrazně, je zde horší kvalita vzduchu a jejich ulice, dálnici i mosty jsou poškozeny bouřemi. Ovšem konkrétní čtvrti měst pocítí extrémní teploty více než jiné.

Univerzitní výzkum zmapoval městské ostrovy horka a ukázal, že v porovnání se čtvrtěmi, kde jsou stromy a menší zástavba, je zde až o 8 stupňů tepleji. Baltimorská čtvrť McElderry Park k těmto místům patří.

Obyvatelé čtvrtí s vysokými teplotami trpí vyšším počtem chronických nemocí z horka, například astmatem či chronickou obstrukční plicní nemocí. Zvýšená je také úroveň potřeby rychlé ambulantní pomoci, srdečních zástav a dalších problémů.

Obyvatelé těch nejteplejších čtvrtí jsou lidé s nízkými příjmy. Nemají možnost se odstěhovat. A platí to po celých Spojených státech – výzkum Marylandské univerzity tuto skutečnost potvrzuje. Ironií je, že tito chudší lidé přispívají menším dílem ke klimatické změně, protože chodí více pěšky, nemají auta a často využívají veřejnou dopravu.

Profesor Sacoby Wilson z Marylandské univerzity k tomu říká: „Enviromentální spravedlnost a klimatická změna jsou nerozdělitelně spojeny.“

Reportéři z Marylandské univerzity učinili měření v terénu. V baltimorském McElderry Parku naměřili rekordní teploty, a to venkovní i vnější. Jejich senzory ukázaly během měření na teploty 36 stupňů s indexem horkosti dokonce na 48 stupních. V některých baltimorských domech bylo větší vedro uvnitř než venku. V sedm hodin večer byl index horka 39 stupňů, ale v dětské ložnici jednoho z domů činil tento index 46 stupňů. Oba obyvatelé dětské ložnice trpí astmatem.

Lidé, kteří žijí v bytech v přízemí nebo v prvním patře, se obávají používat klimatizaci z důvodů vysoké zločinnosti. Její použití zvyšuje možnost vloupání.

Ve státě Maryland zatím zemřelo kvůli vysokým teplotám 20 lidí, z Baltimoru byli 3.

Historicky měl Baltimore průměrně 6 dnů v roce, kdy teploty přesáhly 37 stupňů. V případě, že se nebude nijak postupovat proti klimatické změně snížením emisí, vědci očekávají, že dny s nadprůměrným vedrem budou dělat v polovině 21. století 37 dní.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.