Čínské Jedno pásmo, jedna stezka by mohlo ohrozit cíle Pařížské dohody o klimatu

Rozsáhlé investice do infrastruktury v celkem 126 zemích světa přinášejí riziko vyšších emisí, míní nová studie.

Rozvoj v rámci čínské iniciativy Jednoho pásu, jedné stezky s vysokým podílem emisí uhlíku by mohl narušit cíle Pařížské dohody o klimatu, tvrdí nová analýza čínského projektu, který vypracovalo Centrum Tsinghua pro finance a rozvoj.

Iniciativa, která spojuje už 126 zemí, znamená investice do přístavů, železnic, cest a průmyslových parků v hodnotě bilionů dolarů. Ovšem objevují se varování oponentů projektu týkající se ekologických dopadů. Analýza uhlíkové stopy infrastrukturního rozvoje Jednoho pásma, jedné stezky tvrdí, že tu jsou značná rizika – jen skleníkové plyny, které iniciativa vyprodukuje, znamenají nesplnění limitů Pařížské dohody o klimatu, která určila strop pro zvýšení teploty „značně pod“ 2 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální úrovní.

126 zemí, které se na projektu podílejí, vyprodukuje 28 % emisí, a to bez Číny. Model ukázal, že by země jako Rusko, Írán, Saúdská Arábie a Indonésie musely ve srovnání se současnými trajektoriemi snížit do roku 2050 emise o 68 %, aby dodržely požadované 2 stupně Celsia.

Zpráva tvrdí, že emise by mohly k roku 2050 v zemích, které se iniciativy účastní, být v nejlepším případě o 39 % nižší, pokud budou sledovat optimální praxi zavedením zelených technologií. V současnosti Čína produkuje 30 % všech lidských emisí a patří k největším znečišťovatelům planety. Peking je na jedné straně chválen za ochranné kroky, které podniká doma, na druhou stranu se kritika zaměřuje na jeho investice do fosilních paliv mimo Čínu.

Podle odhadů OSN by měly být k roku 2050 dostavěny ještě dvě třetiny světové infrastruktury. Čínská iniciativa Jednoho pásma, jedné stezky by mohla být podle autora studie Simona Zadeka příležitostí, jak dekarbonizovat svět, a přitom dosáhnout expanze obchodu a růstu. Zadek navrhuje vytvoření mezinárodní platformy pro zelené investice v zemích, které jsou zapojeny do čínského projektu. Vedle toho navrhl povinné enviromentální hodnocení čínských investic v rámci Jednoho pásma, jedné stezky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.