Orbánův kandidát na eurokomisaře bude čelit problémům v EP

Někteří vidí maďarského nominanta jako Orbánovu provokaci.

Kandidát na maďarského eurokomisaře do nové Evropské komise vyvolává negativní reakce v Evropském parlamentu. Orbánův kandidát László Trócsányi je popisován jako vykonavatel Orbánovy vůle a od roku 2014 do zvolení do EP pracoval jako ministr spravedlnosti.

Trócsányi byl například architektem nového soudního systému, který měl oslabit roli soudců a byl kritizován v EU v souvislosti s nedodržováním principů právního státu. Jako ministr ale také dohlížel na nový zákon o neziskových organizacích a zákazu pomoci azylantům či na kroky vůči Středoevropské univerzitě.

Nominace maďarského kandidáta otestuje novou šéfku EK Ursulu von der Leyenovou. Ta má svůj tým představit v úterý. Politické skupiny EP mají začít o kandidátech jednat během tohoto týdne.

V EP očekávají, že tento kandidát bude mít dost trnitou cestu k navrženému postu a někteří vnímají jeho kandidaturu jako jasnou provokaci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.