Trump se stáhnul z jednání o mírové dohodě s Tálibánem

Překvapivý krok zpochybnil budoucnost návrhu mírové dohody i odchodu amerických vojsk z Afghánistánu.

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil zrušení mírových jednání s afghánským Tálibánem v souvislosti s útokem minulý týden, který provedla skupina povstalců. Při útoku v Kábulu zahynul jeden americký voják a 11 civilistů.

Trump přitom informoval o tom, že se měl v neděli sejít na tajném jednání v Camp Davidu s hlavními lídry Tálibánu a vedle toho plánoval jednání s afghánským prezidentem. Ovšem hned poté, co se ukázalo, že za kábulským útokem jsou povstalci, Trump jednání odvolal. Na Twitteru se pak Trump nechal slyšet, že: „Pokud nemohou souhlasit na příměří v době velmi důležitých mírových jednání a dokonce zabijí 12 nevinných lidí, pak zřejmě nemají každopádně moc vyjednat smysluplnou dohodu.“

Zpráva zpochybnila budoucnost návrhu mírové dohody, na které pracoval americký emisar Zalmaj Chalilzád, i otázku stažení amerických vojáků z Afghánistánu. Přičemž mírová dohoda už byla ve finálním stádiu jednání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.