Způsobí obavy z recese recesi?

Mohou se obavy z pádu ekonomiky stát sebenaplňujícím se proroctvím?

Zástupce Bank of America to rozsekl podobně jako Roosvelt v roce 1933. Není se třeba nyní bát recese, kromě strachu z recese.

Investoři se nyní snaží vyzkoumat, zda se tento „roosveltovský“ iracionální, paralyzující strach, může stát sebenaplňujícím se proroctvím. Obavy z recese totiž mohou vést k omezení investic, a to je už sama o sobě cesta k recesi.

Obavy jsou patrné v hodnocení manažerů, často se objevuje slovo „nejistota“. Strach z recese je patrný na dluhopisovém trhu, kde se dějí divné věci. Dluhopisy za 16 bilionů dolarů mají negativní výnosy, americká výnosová křivka se navíc „obrátila“, což neklamně v minulosti indikovalo recesi.

Jenže tu jsou vysvětlení – například negativní výnosy nejsou spojeny s obavami z recese, ale technickými faktory, jako je očekávání uvolněné monetární politiky a také deflačními tlaky. Globální zpracovatelský průmysl vypadá špatně, ale výdaje spotřebitelů a sektor služeb, což je pro vyspělé země hlavní, vypadají velmi dobře.

Google ovšem hlásí nárůst vyhledávání slova recese a FT uvádějí, že Trumpův tweet může být spouštěčem zájmu o to, co znamená inverzní výnosová křivka. V USA ovšem klesají zisky i kapitálové výdaje, což je varující signál.

Důvěra je důležitá, její náhlý pokles může spustit celý negativní řetězec událostí. Stačí omezení výdajů spotřebitelů. Klíčovým faktorem ovšem může být další nárůst obchodního napětí.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.