Nad světovou ekonomikou se stahují mračna

Centrální banky budou spouštět další stimulační programy. Špatná průmyslová data z Německa a z trhu práce v USA prohlubují chmury.

Pochmurná data z USA i z Německa zvyšují očekávání, že jak americký FED, tak ECB přijdou ke konci měsíce září s novými stimulačními programy, napsaly noviny Financial Times. Čína už svůj stimulační program provozuje.

MMF snížil predikci růstu ekonomiky tento rok na 3,2 %. I když byla obnovena jednání mezi Čínou a USA, očekávání skutečného průlomu nejsou velká. Ekonomičtí analytikové uvádějí, že čísla z amerického trhu práce znamenají, že FEDu již nestojí v cestě žádná překážka k dalšímu snížení sazeb.

Americká čísla ukazují, že růst zaměstnanosti zpomaluje, dobře je to viditelné především v americkém zpracovatelském průmyslu. I když je ovšem míra nezaměstnanosti velice nízká, kolem 3,7 %.

FED možná sníží sazby o 0,25 %, ale zatím odolává tlaku prezidenta na agresivnější uvolnění monetární politiky.

I Německo vysílá znepokojující signály. Guvernér ECB Mario Draghi je na odchodu, ale je možné, že i tak se bude zvažovat další snížení sazeb, eventuálně přijde ke slovu další balíček kvantitativního uvolňování.

K tomuto tématu čtěte také například zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.