Obchodní války ukazují na divergenci v eurozóně

Eurozóna je dvourychlostní. Americko-čínská obchodní válka poškozuje exportní země. Země, kde vede domácí poptávka, jsou na tom lépe.

Článek novin Financial Times upozorňuje, že exportní země jsou poškozovány obchodními válkami, ve Francii naopak boom zažívá poptávka spotřebitelů.

Eurozóna je dvourychlostní, píší FT. Na jedné straně exportéři, na straně druhé ti, u kterých je motorem domácí poptávka.

FT tvrdí, že právě domácí poptávka stojí za dobrými čísly z Francie, kdežto Itálie a Německou jsou poškozeny napětím mezi USA a Čínou.

Znepokojující signály z Německa ukazují na nízkou inflaci i nárůst nezaměstnanosti. To by mohlo znamenat, že problémy v průmyslu se začínají odrážet na trhu práce, který byl doposud velmi odolný.

Italská statistická data jsou jedno zklamání za druhým. Ve III. kvartálu bude stagnace dobrou zprávou. Itálie minulý rok nerostla a vede si nejhůř z eurozóny. Protože eurozóna není stabilizovaná a výsledky nejsou geograficky přesvědčivé, dá se očekávat, že ECB přistoupí k dalším stimulativním opatřením.

Ekonomové proto stále počítají s dalším snížením úrokových sazeb a jako pravděpodobné se jeví i další kolo kvantitativního uvolňování. Na vině budou data z Německa, zejména tamní vývoj spotřebitelských cen, píší FT.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.