Dějiny budou k dnešním „neposlušným“ vlídné

Porušování zákona ve jménu ostatních je dlouhá a čestná tradice a platí i v případě blokády letiště Heathrow.

Poslušnost je nebezpečná, umožnila všechny formy institucionálního útlaku, píše George Monbiot v Guardianu.

Zato jakýkoliv pokrok byl umožněn neposlušností a vzpurností. Za volební právo, osvobození z poddanství či demokracii vděčíme lidem, kteří byli ve své době považováni za zločince. Porušování zákona ve jménu ostatních je dlouhá a čestná tradice, míní autor.

Aktivisté se v tomto týdnu chystají létat s malými drony v blízkosti letiště. Vzdáleny od letových drah a ve výšce dvou metrů nebudou drony představovat žádné nebezpečí pro letecký provoz. Přesto takováto činnost donutí letiště přerušit provoz. Aktivisté vědí, že jim hrozí zatčení a možná i věznění.

Plánem aktivistů je vypouštět drony postupně a zastavit lety, jednu z nejničivějších činností na Zemi, na co nejdelší dobu.

Očekává se, že navzdory všem klimatickým dohodám se během dvaceti let počet letů zdvojnásobí a kapacita letišť se stále zvyšuje. Obhájci létání spočítali, že emise z letecké dopravy činí pouze 2,4 % emisí, a je to pravda. Ale z hlediska jednotlivce těžko spácháte větší škodu na životním prostředí, než když si někam zaletíte.

I v bohatých zemích létají především bohatí. V Británii uskuteční 70 % letů 15 % nejmajetnějších. Podle průzkumu House of Commons nejčastěji létají lidé, kteří mají druhý domov v zahraničí a roční příjem domácnosti nad 115 tisíc liber. Létání je prý projevem svobody. Ve skutečnosti je projevem svobody bohatých ničit životy chudých.

Létání se v dohledné době stane hlavní příčinou globálního oteplení, neboť pro většinu našich škodlivých činností existují technologické alternativy – jen pro létání ne. Biopaliva víc škodí, než řeší, velká letadla s elektrickým pohonem jsou jen humbuk.

Jediným způsobem, jak zabránit oteplování, je drasticky snížit emise a současně chránit a obnovovat přirozené přírodní procesy vázání atmosférického uhlíku – snížit počet letů je snadný způsob, jak tomu napomoci.

Přesto v módních časopisech čteme doporučení na prodloužený víkend v Kapském (či jiném) městě – dopřejte si útěk ze „šedé Anglie“, dobrodružství, které vám budou všichni závidět.

Společensky spravedlivým řešením by byl poplatek za časté lety navrhovaný Free Ride Coalition. První let v roce bez poplatku, každý další progresivně zdaněný. To by mělo snížit počet letů a odvrátit potřebu rozšiřování letišť.

Jeden z účastníků plánované blokády Heathrow G. Monbiotovi řekl: „Samozřejmě se bojím, není jednoduché vědět, že mohu skončit ve vězení, ale ještě horší je pro mě myšlenka na to, čemu moje vnoučata a všechny děti budou čelit za dvacet nebo třicet let.“ Jiný se rozhodl akce zúčastnit, když jeho dospělá dcera propadla depresím z ekologické destrukce. „Jsem připraven nést následky, nevím, jak budu snášet vězení, ale je to malá cena, pokud naše akce bude mít nějaký dopad.“

Riskují svou svobodu v zájmu nás všech a dějiny je budou soudit laskavě, uzavírá Monbiot.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.