Vyhození Boltona znamená konec jestřábího období

Vyhlídky na světový mír díky odchodu Johna Boltona prudce vzrostly, míní komentátor.

Edward Luce pro Financial Times rozebírá, co znamená vyhození bezpečnostního poradce Johna Boltona.

Luce na začátku tvrdí, že Boltonův odchod znamená odstranění největšího jestřába v Trumpově administrativě. Navíc se tím Trumpovi otevírá cesta pro vedení jednání s Íránem, což prezident chtěl, ale Bolton zuřivě odmítal. Jednoduše řečeno, píše Luce, vyhlídky na světový mír prudce vzrostly. Koneckonců, sám Donald Trump říkával, že kdyby to bylo „na Johnovi“, pak by USA vedly už nejméně čtyři války.

Trump se nyní může setkat nejen s Kim Čong-unem, ale i s íránským prezidentem Hasanem Rúháním, o což očividně již delší dobu stojí. Boltonův odchod také znamená, že se Trump nepustí do Venezuely.

Poslední kapkou byl očividně Boltonův odpor vůči vyjednávání s Tálibánem a snaze uzavřít mírovou dohodu. Luce cituje jednoho z odborníků na mezinárodní vztahy, který říká, že Bolton byl paradoxně vyhozen za nejlepší radu, kterou kdy Trumpovi dal – tedy aby se nescházel s teroristy.

Určitě si oddechl ministr zahraničí Mike Pompeo, který už nedokázal s Boltonem komunikovat. Pompeo má neuvěřitelnou schopnost „zrcadlit“ to, co si přeje Trump. Trump začínal „s dospělými“ – tak nazývá Luce například Jima Mattise. Pak se s Boltonem přesunul do fáze „jestřábů“,  a nyní se ocitl ve fázi „ostatní jsou mé malé já“, do které Pompeo dobře zapadá.

Boltonovo odstranění má i svá rizika, Trump si může znepřátelit jestřáby ve své vlastní straně. Ty, kteří by rádi zaútočili na Írán i Venezuelu. Co se domácí politiky týká, tam má Trump podporu celé strany, ale v zahraničních záležitostech tomu tak není. Vzpomeňme, kolik republikánů nadšeně tleskalo nápadu poslat do Perského zálivu 12 000 vojáků, aby se připravili na válku, jak chtěl Bolton.

Bolton může být mimo Bílý dům nebezpečný, nakonec se on může stát hlavním Trumpovým kritikem.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – John Bolton, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66836029

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.