Odchod Boltona je šance na dohodu o strategických zbraních

V Rusku se mírně optimisticky mluví o tom, že Boltonův odchod zvýší šance na prodloužení dohody New START o snížení strategických zbraní.

Odvolání poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona bylo třetí v řadě v době administrativy Donalda Trumpa, píše článek novin Vědomosti k odchodu dalšího poradce pro národní bezpečnost prezidenta USA.

Nové jméno nebylo ještě zveřejněno, má k tomu dojít příští týden. I když odvolání Boltona bylo nečekané, nebylo náhodné. Podle informací agentury Associated Press Trump odvolání Boltona z funkce několik týdnů konzultoval hned s několika lidmi (skloňují se lidé jako šéf Fox News Carlson nebo generál McMaster, který byl Boltonovým předchůdcem).

Nebylo tajemstvím, že Trump a Bolton se názorově rozcházeli. Týkalo se to například otázky vedení rozhovorů s představiteli Tálibánu. Další neshody měli oba ohledně politiky vůči Rusku, či ve vztazích k Íránu a Severní Koreji. Boltonův odchod znamená možnost pokroku v těchto směrech. Jak článek uvádí, první reakce Íránu na Boltonovo odvolání takovou možnost signalizuje.

V samotném Rusku se nyní nevylučuje možnost, že dojde ke změně pozice USA konkrétně ve vztahu k dohodě New START, tj. dohody o snížení strategických zbraní. Předseda komise pro mezinárodní věci Rady Federace Konstantin Kočarev už řekl, že bez Boltona „šance na to, že nutné dohody budou dostihnuty včas a bez zbytečných nervů, se minimálně nesníží, ale snad i zvýší“.

Další političtí analytici vidí v odchodu Boltona také možnost k pokroku v jednání mezi KLDR a USA. Pchjongjang vyjádřil svoje přezíravé postoje k Boltonovi jasně a Kim Čong-un se může snažit o to představit odvolání Boltona doma jako svoje vítězství.

Na druhou stranu jsou zde také názory, že odvolání Boltona má hluboký vnitropolitický rozměr. Může jít o to, že se Trump v rámci kampaně za znovuzvolení v roce 2020 bude snažit uzavřít řadu dohod v Afghánistánu, Íránu a Severní Koreji, třebas i jen kosmetických a Bolton pro to představoval překážku. Takové mínění má mít bývalý spolupracovník Baracka Obamy Colin Kahl. Připomíná se v této souvislosti, že Trumpův rating je 36 % (ve smyslu podpory) a že Trump tak bude potřebovat průlom ve vnější politice.

Náměstek ministra zahraničních věcí Ruska Sergej Rybjakov ovšem ve čtvrtek 12. září varoval před tím, že se v současnosti zvyšuje riziko jaderné války. Kritizoval přitom postoje „západních partnerů“ k problému strategické stability.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.