Recese jsou vzácnější, ale i děsivější

Recese v poslední době mění svou příčinu i frekvenci. Je těžké je předpovědět.

Robin Harding píše pro FT, jak těžké je předpovědět příští recesi.

Harding na začátku píše, že recesí sice ubylo, jenže zároveň máme hodně málo nástrojů, jak proti nim bojovat. Další pokles bude tedy děsivou záležitostí. Bude to spíš jako vypuknutí epidemie než jako začínající nastuzení, myslí si Harding.

Pokles ekonomické aktivity všude vyvolává pozdvižení, protože jak známo, centrální banky nemají jak reagovat. Recese ovšem v poslední době mění svou příčinu i frekvenci, s jakou se objevují. Když už se objeví, je to spíš finanční krize než propad ekonomické aktivity.

Ti, kteří se snažili recese předvídat, z toho historicky nevycházejí zrovna dobře. A ti, kteří průběžně předvídali „kolaps“, museli často čekat hodně dlouho. Současná expanze v USA je nejdelší v americké historii, píše Harding.

Bývalá šéfka FEDu říká, že je mýtus, že expanze „ve zralém věku dozrají k recesi“. Naopak, trvají nyní déle, takže recesí je méně. Je možné, spekuluje Harding, že je zpět ona „velká moderace“, tedy růst bez větších výkyvů. Data čtvrtletního růstu USA by tomu odpovídala.

Existuje řada vysvětlení. Jedním je menší důraz na zásoby, protože se používají moderní technologie pro „just in time“ dodávky. A pak je tu strukturální posun ke službám. Dynamika jejich výkyvů není tak dramatická jako u turbín a aut.

Harding se domnívá, že třetí a nejdůležitější vysvětlení je, že centrální banky dokáží ekonomiku úspěšně stabilizovat. Centrální banky dnes bojují s nízkou inflací, ne s vysokou.

Země se snaží využívat své vlastní zbraně – centrální banky od USA po Indii a Nový Zéland a fiskální stimuly od Číny po Velkou Británii. Proto se tolik lidí plete v očekávání recese. Jakmile se objeví problém, tvrdí Harding, hned přijde zásah hospodářské politiky. Proto je sázka na recesi sázkou na to, že stimulační programy selžou.

Jenže nelze se oddat blaženému sebeuspokojení. Stačí si vzpomenout na bublinu dot.com na začátku 21. století a samozřejmě i na začátek Velké recese na trhu hypoték. Možná že hospodářský cyklus je utlumen, uvádí dál Harding, ale finanční cyklus dle Minského je stále s námi. Zdrojem příštích problémů bude nejspíš finanční sektor.

Ekonomické fluktuace se těžko předvídají, ale předpovědět ty finanční je téměř nemožné. Jistě je možné vidět nerovnováhy, ale nelze přesně vědět, jak a kdy se „rozvinou“. Vyloženě negativní známky nejsou na obzoru, i když rizika – nárůst soukromého dluhu v Číně, Trumpova deregulace a další – tu jsou.

Nelze říci, že recese je vyloučena, ale podle toho, co víme, to nevypadá, že by se blížila. Jedno je jasné, za současných podmínek by bylo jen velmi obtížné pokles porazit. Budoucí recese nejspíš budou takové: vzácné a děsivé, zakončuje Harding.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.