Jazzové okénko Jana Schneidera: Sabbath Prayer, Coaster a Mister, You’re A Better Man Than I

Jako každou neděli je tu jazzový průvodce Jana Schneidera. Dnes se můžete zaposlouchat do tří vybraných kompozic.

V roce 1964 nahrál kvintet bratří Adderleyů hudební motivy z proslulého muzikálu Fiddler on the Roof. Zde je skladba Jerryho Bocka Sabbath Prayer v nádherné Cannonballově úpravě pro jeho bratra, trumpetistu Nata. Dále hrají Charles Lloyd (ts), Joe Zawinul (p), Sam Jones (b), Louis Hayes (d).

Trombonista Grachan Moncur III složil zajímavou kompozici s názvem Coaster (dále hrají Jackie McLean as; Lee Morgan tp; Bobby Hutcherson vib; Bob Cranshaw b; Tony Williams d). Celá písnička je pěkná, a možná není třeba zvláště upozorňovat na fantastické bubny Tonyho Williamse, který chvilku neposedí, chvilku nehraje rovně, a furt tam něco vymýšlí, sype, zdobí a zlobí. Neskutečnou fantazii a úchvatné technické provedení měl ten chlápek! Jeden z největších synů za bubny, akorát k zešílení, chtěl-li ho někdo napodobit: on totiž nenapodoboval nikoho.

Změna je život, dnes jako třetí žádná orientální kráska, ale parta škaredých anglických mániček (skupina Manfred Mann) a jedna ze skladeb mého mládí: Mister, You’re A Better Man Than I ! Celé album je pěkně temné, ale tak unikátní, že v podstatě nemám, k čemu ho přirovnat. Svědčí o erupci kreativity, kulminující v onom mystickém roce 1968.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.