Spolková vláda chce přijmout každého čtvrtého migranta, co přijde do Evropy

Podle italských médií Spolková vláda souhlasila, že napříště přijme každého čtvrtého migranta přicházejícího do Evropy. Itálie by měla vzít pouze jednoho z deseti.

Podle médií se nová italská vláda chce dohodnout s ostatními vládami na systému automatické distribuce ekonomických migrantů a uprchlíků ze Středomoří do ostatních států EU, uvádí francouzská tisková agentura AFP. Vlády v Berlíně a v Paříži již souhlasily, jak italské noviny „Repubblica“ a „Stampa“ informovaly ve čtvrtek.

Podle listu „Repubblica“ si chtějí Německo i Francie vzít po čtvrtině uprchlíků, kteří jsou zachráněni ve Středomoří. V posledních měsících došlo k opakovanému přetahování o skupiny migrantů, kteří byli dopraveni záchrannými loděmi na italské pobřeží.

Podíl Itálie na přijímání uprchlíků by činil desetinu. Mezi další státy, které by se mohly zúčastnit, patří Lucembursko, Malta, Portugalsko, Rumunsko a Španělsko. Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko v minulosti reagovaly zásadně negativně.

Italský premiér Giuseppe Conte bude hovořit o otázce rozdělování uprchlíků dne 18. září s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, jehož návštěva je v Itálii očekávána. Další konzultace jsou plánovány v kruhu ministrů vnitra EU, kteří se sejdou na Maltě dne 23. září.

Itálie tak chce překonat stávající systém Dublinských dohod, podle nichž odpovědnost za nakládání s uprchlíky vždy leží na zemi EU, do které uprchlíci poprvé dorazili.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.