Draghi čelí velké kritice

Poslední krok končícího guvernéra Evropské centrální banky si vysloužil velký negativní ohlas. Proč?

Financial Times rozebírají stimulační program guvernéra Maria Draghiho, který znovu ukázal, jak je ECB rozdělená.

Nové kolo kvantitativního uvolňování a prohloubení záporných úrokových sazeb vyvolalo v některých zemích pozdvižení. Německé noviny napsaly, že v čele stojí hrabě „Draghila“, který vysává banky. Odpor vůči této politice byl ovšem patrný i v Radě ECB.

Hned devět členů Rady z celkových 25 se vyslovilo proti stimulačnímu balíčku. Rozpory v Radě nejsou běžnou záležitostí, rada obvykle rozhoduje na základě konsenzu.

Ale nizozemský guvernér centrální banky se dal slyšet, že politika je „disproporční“ a že má pochybnosti o její efektivitě. Guvernér rakouské centrální banky zase řekl, že ho rozhodně napadlo, že nový balíček je chyba.

V německých novinách se objevily titulky jako „horor pro německé střadatele pokračuje“. Němci patří dlouhodobě k jestřábům v monetární politice.

Guvernér německé centrální banky Jens Weidmann se nechal slyšet, že Draghi „překročil čáru“ a že ekonomická situace není tak špatná – mzdy rostou, a strašidlo deflace nikde nevidět. Podle Weidmanna odpovídá obecně německému pohledu celého politického spektra. Němci hovoří o tom, že ECB používá tu stejnou medicínu, která nefungovala ani v minulosti. Opět se rozhovořili o strukturálních reformách.

Ani investoři ale nebyli z politiky nadšeni, píší FT. Naopak výnosy z německých dluhopisů vzrostly.

Rozpory se týkají také efektivity politiky obnoveného kvantitativního uvolňování, protože částka je velmi malá. Sílí hlasy, které tvrdí, že eurozóna není v takových problémech, aby byl důvod zavést nekonvenční monetární opatření.

Naopak tato politika může způsobit vyhledávání nadměrného rizika, deformované ceny na finančních trzích i nedostatek málo rizikových aktiv.

Proto se stále více lidí ptá, zda skutečně záporné úrokové sazby a kvantitativní uvolňování jsou ty pravé nástroje, jak bojovat proti tvrdošíjně nízké inflaci v eurozóně.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.