Le Monde: krize se prohlubuje. Jde o nezávislost novinářů

Křetínský v levicově zaměřeném deníku Le Monde vlastní 10 %. Nyní je ve sporu s novináři o dohodu, kterou označuje za „ekonomicky nerozumnou“.

Financial Times informují o tom, že český miliardář Daniel Křetínský není ochoten podepsat dohodu s novináři.

Krize se prohlubuje, protože jeden z akcionářů, český miliardář Křetínský, odmítá podepsat dohodu s novináři, která by jim zaručila nezávislost. Křetínský koupil 10 % ve skupině Le Monde, přičemž jde o levicově zaměřený tisk. Křetínský návrh dohody s novináři označil za „ekonomicky nerozumný“.

Spor mezi novináři a vedoucími akcionáři trvá již 11 měsíců. Více než 460 novinářů, kteří jsou s Le Monde spojeni, podepsali dopis, v němž tvrdí, že jejich nezávislost je „hlavním aktivem tisku“.

Podpořila je i řada známých osobností, včetně ekonoma Thomase Pikettyho. Zaznívají hlasy, že Křetínský, který získal jmění v oblasti uhelného průmyslu, je spornou osobností pro deník, který je ekologicky zaměřen. Je navíc známo, že se nikdy neobjevil nový akcionář bez souhlasu novinářů.

Pro úspěch Le Monde je klíčová důvěra čtenářů. Pro jeho obchodní model je klíčová nezávislost. Bez důvěry dojde k oslabení deníku a k ekonomickým problémům, tvrdí novináři.

Křetínský nemá prý problém se smlouvou jako takovou, ale s některými částmi. Je prý patrné, že ho chtějí „vykoupit“ a to za cenu, kterou si sami určí. Novináři doufají, že Křetínský a další významný akcionář Pigasse s nimi dohodu o zaručení nezávislosti nakonec podepíší. Pokud ne, budou novináři hledat přes právníky další možnosti.

Novináři jsou mobilizováni, píší FT. Válka to prý ještě není, ale atmosféra je velice napjatá.

Ilustrační foto: Autor – Nicki Dugan – Flickr: Newsstand, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20297713

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.