Ropa za sto dolarů za barel?

K čemu může vést poslední silný útok dronů na těžební oblast saúdské společnosti Saudi Aramco?

Michael Kern pro specializovaný server Oilprice analyzuje sílu zásahu dronů. Je prý zasažena půlka saúdské produkce.

Drony zasáhly významná saúdská ropná pole, která provozuje státní firma Saudi Aramco. Masivní požáry, které zasáhly zpracování surové ropy budou mít dopad na globální dodávky.

Uzavírka zařízení se dotkne asi 5 milionů barelů za den, což je 5 % ropné světové produkce. Aramco zatím tvrdí, že obnova bude rychlá, ale může dojít i k nedostatku ropy na trhu, varuje Kern. Tvrdí, že cena ropy by mohla jít do tříciferných čísel.

Hútští rebelové, kteří vedou se Saúdy válku v Jemenu, se zřejmě přihlásili k odpovědnosti za útok a zároveň přislíbili útoky další. Saúdský režim prý má počítat s tím, že jejich útoky porostou a budou bolestivější.

Húty podporuje Írán, a právě oni stojí za útoky na ropovody i na saúdské tankery. V oblasti proto roste napětí.

Poslední úder dobře ukazuje, jakým rizikem se stali Hútiové pro ropnou infrastrukturu Saúdské Arábie. Rostoucí síla operací s drony očividně oživí debaty, kde si militantní skupiny Hútiů obstarávají zbraně. Buď mají bojové drony z Íránu, nebo si zbraněmi opatřili původně nebojové drony.

Saúdy vedená koalice bojuje s hútským hnutím v Jemenu od roku 2015. Tato válka vytvořila jednu z nejhorších humanitárních krizí na světě. Občané Jemenu jsou na pokraji hladomoru. Od roku 2015 zemřelo kvůli válce 90 000 lidí.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.