Slabost spotřebitelů je největší hrozbou pro americkou ekonomiku

Znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem je ohroženo, pokud bude oslabena důvěra spotřebitelů.

Pokles indexu spotřebitelské důvěry přišel jako překvapivá zpráva. Výdaje spotřebitelů dodaly 4,7 procentního bodu k růstu amerického HDP ve druhém čtvrtletí, ale investice i další faktory celkový růst snížily na pouhá 2 %.

Jestliže se spotřeba oslabí, růst půjde k nule, varuje David Goldman. Američtí spotřebitelé jsou vyděšeni cly, protože jsou velice citliví na navyšování ceny.

Důležitost cel potvrzuje Michiganská univerzita, která index spotřebitelské důvěry zjišťuje. Tvrdí, že každý třetí spotřebitel hovoří o clech. Možná jejich uvalování a rušení (a další hrozby) fungují na Čínu, ale zároveň zvyšují nejistotu a snižují spotřebitelské výdaje. Negativní posun ve spotřebitelské důvěře se těžko mění.

Ti spotřebitelé, kteří mají obavy z cel, také mají obecně vyšší inflační očekávání, častěji očekávají růst nezaměstnanosti, a menší nárůst příjmů.

Jsou to samozřejmě „měkká data“, je to otázka sentimentu. Ale víme z tvrdých dat, píše Goldman, že spotřebitelská rozhodnutí často spočívají na malých cenových pohybech.

Maloobchodní tržby byly minulý rok hodně ovlivněny změnami v ceně benzínu. Jak ceny benzínu rostly, spotřebitelé snižovali maloobchodní výdaje, a obráceně. Pokud toto způsobí ceny benzínu, a to poměrně malé změny, pak co asi udělají cla, ptá se Goldman.

Spotřebitelé nyní nesou „tíhu růstu“ americké ekonomiky. Také platí, že z FEDu zaznívají obavy, že slabý zpracovatelský sektor i investice později zasáhnou i spotřebitelský sentiment.

Trump je tím pádem v těžké pozici. Goldman připomíná, že on sám osobně varoval před tím, že obchodní válka znamená, že Trump riskuje své znovuzvolení.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.