Paříž bude dotovat nákup elektrokol

Kompenzace 500 euro má stimulovat nákup zelenější formy dopravy v Paříži a okolí.

Pařížský dopravní úřad plánuje nabídnout občanům kompenzaci 500 euro na nákup elektrických kol. Tuto možnost zvažují i další místní a národní vlády, aby tak přispěly ke zlevnění zelené dopravy.

Od února 2020 by mělo mít asi 10 milionů Paříže a jejího okolí přístup k 500 eurům finanční pomoci na nákup elektrického jízdního kola. O svém návrhu informovala média předsedkyně regionální dopravní agentury Ile-de-France Mobilités Valerie Precresseová. 500 euro má pokrýt polovinu pořizovací ceny elektrokola. Ovšem dobré elektrické kolo stojí obvykle kolem 2 tisíc euro.

V září se v Paříží rozjíždí nový testovací program, který bude občanům umožňovat pronajmout si elektrokolo na dobu až 6 měsíců. Měsíční nájem má dělat asi 40 euro, polovinu z částky může proplatit zaměstnancům jejich zaměstnavatel. V rámci testovacího programu bude v Paříži k pronájmu asi 10 tisíc elektrických kol. Dotace na nákup vlastního kola v rozsahu 500 euro bude na tento testovací program navazovat v únoru příštího roku.

V Paříži doufají, že se jim k roku 2021 podaří zvýšit užití elektrických kol, a to celkem třikrát. Nyní činí tento prostředek asi 2 % denních cest Pařížanů v oblasti Ile-de-France.

Zavádění elektrických kol jako alternativní formy dopravy ve městech je globálnější jev. Například Švédsko, Norsko, Skotsko nebo Portugalsko patří k zemím, které investují do infrastruktury pro elektrokola

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.