Zvláštní vyslanec EU naléhá na větší spolupráci s Ruskem

Diplomat chce silnější koordinaci a pragmatický přístup k Rusku, a to také s ohledem na rostoucí konkurenci s Čínou.

Zvláštní vyslanec EU v Moskvě naléhá na to, aby EU více spolupracovala s Ruskem. Konkrétně jde o oblast 5G a digitálních technologií.

Je možné, píší FT, že se tím znovu rozhoří spory uvnitř EU, jaký postoj zaujmout vůči Rusku.

Markus Ederer chce silnější koordinaci a pragmatický přístup vůči Rusku, i s ohledem na rostoucí čínskou konkurenci. Na jedné straně je Francie nebo Finsko, které chtějí s Ruskem více spolupracovat, na straně druhé pak Pobaltí a Polsko.

Ederer ovšem tvrdí, že témata, která on podporuje, nevyžadují žádné politické partnerství na nejvyšší úrovni.

Debata týkající se Ruska se týká širšího rámce, jak by se EU měla chovat vůči zemím na východě, a to zejména vzhledem k silně rostoucímu vlivu Číny. EU nesmí ignorovat tektonické změny v Eurasii, to se dočteme v dokumentu určeném pro externí službu EU a který je Financial Times k dispozici. EU musí být aktivní jak s Čínou, tak s Ruskem, je nutné, aby byla „součástí hry“ a hrála tam, kde bude mít svou výhodu.

27. září se bude v Bruselu konat akce indikující spojení mezi EU a Asií. Byl pozván například japonský premiér Abe.

Ederer konkrétně jmenuje pět sfér, kde je potřeba intenzivněji kooperovat s Ruskem: arktická oblast, digitalizace, Euroasijská ekonomická unie, regionální infrastruktura a tzv. „severní dimenze“, kam kromě Ruské federace patří také Norsko a Island. Jde o to, aby se ustanovil rámec pro výměnu názorů s Ruskem v dlouhodobých tématech, která jsou v zájmu EU.

Jedním z příkladů je síť 5G, kde by prý spolupráce s Ruskem nabízela i možnosti pro Ericsson či Nokiu. Místo toho ovšem v Rusku posiluje své pozice Huawei.

Ederer tak uvedl, že Rusko si chce s EU vyměnit názory na téma „soukromí v digitálním světě“. Rusko by mělo zájem například o vysokorychlostní železnice, na jeho trhu by se mohly uplatnit firmy jako Siemens či Alstom, ovšem byly by v konkurenci s čínskými firmami.

Ederer také zdůraznil velké možnosti ekonomického rozvoje v arktických oblastech, kde působí firmy Rosatom a Novatek. Atraktivní jsou možnosti výstavby přístavů či terminálů na zkapalnělý zemní plyn.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.