Ukrajina zvýší výdaje na obranu o 16,1 %

Návrh nového rozpočtu počítá s dalším navýšením výdajů na obranu, zatímco plánuje snížení deficitu.

Nová ukrajinská vláda v sobotu poslala do Věrchovní rady (parlamentu) návrh státního rozpočtu na rok 2020. Ukrajina počítá se zvýšením celkových výdajů na obranu v rozsahu 16,1 %, což se rovná 33, 8 miliardám hřiven. Celkově má země dát na obranu 245,8 miliardy hřiven.

Zároveň se zvýšením výdajů na obranu, počítá nový rozpočet se snížením deficitu do 2,09 % HDP. Navrhovaný rozpočet počítá s kurzem k dolaru 1 dolar rovná se 28,2 hřiven.

Podle slov ministryně financí Oksany Markarovové mají „bezpečnost a obrana vysokou prioritu“, Markarovová také sdělila, že v návrhu rozpočtového zákona je nový odstavec, který definuje prostředky, které bude přerozdělovat Rada pro národní bezpečnost a obranu.

Dodejme, že 12. září 2019 administrativa Donalda Trumpa uvolnila prostředky v rámci vojenské asistence Ukrajině v hodnotě 250 milionů dolarů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.