Netanjahuova pozice je po nových volbách nejistá

Nové parlamentní volby skončily patovou situací. Hlavní slovo při formování vlády bude mít zřejmě bývalý Netanjahuův spojenec.

Dvě hlavní politické strany Izraele se ocitly v patové situaci v důsledku bezprecedentního opakování parlamentních voleb. Premiér Benjamin Netanjahu nyní stojí před politickou bitvou o udržení své pozice jako předsedy vlády, píše Associated Press.

Centrální volební komise Izraele ve středu oznámila předběžné výsledky, která naznačují nový pat. Nacionalistické síly kolem premiéra Netanjahu dostaly 56 křesel, zatímco středolevá strana Modrá a bílá získala celkem 55 křesel. Strana Yisrael Beineinu má pak 9 křesel, což z ní dělá rozhodující sílu pro zformování nové vlády. 12 křesel v parlamentu o 120 členech dostal také společný volební list arabských stran, což je silné zastoupení.

Netanjahu volební porážku odmítl a slíbil, že zformuje novou vládu, která by vyloučila představitele arabských stran, které označil za proti-sionistické a popírající samotnou existenci Izraele.

Představitel středolevé Bílé a modré strany Benny Ganzt nevyloučil možnost vzniku vlády národní jednoty. Takovou vládu měl Izrael naposledy v roce 1984. Ganzt také zdůraznil, že formování vlády bude vyžadovat trpělivost. Konečné výsledky budou známy zřejmě až ve čtvrtek. Důležité bude doporučení lídra strany Yisrael Beineinu Avigdora Liebermana, který už naznačil, že bude trvat na sekulární vládě jednoty mezi Likudem a Modrou a bílou stranou. Lieberman býval Netanjahuovým spolupracovníkem, působil v jeho vládě jako ministr obrany. Jeho primárním cílem bude vytlačení ultraortodoxních politických stran z vlády.

Po oznámení výsledků voleb bude mít situaci v ruce prezident Reuven Ravlin, který má pověřit formováním vlády politika, který má nejlepší šanci vytvořit stabilní koalici.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.