Macron chce automatický systém příjímání migrantů v EU

Země, které se na novém schématu nechtějí podílet, mají být podle francouzského lídra „vážně potrestány“.

Evropská unie musí zavést nový, automatický systém příjímání migrantů, kteří byli zachráněni z vod Středozemního moře, shodli se francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Guiseppe Conte na dvojstranném jednání, informuje Euractiv.

Macron řekl, že EU neprojevila dost solidarity se zeměmi, kteří se musí podílet na organizaci příchodů migrantů, zvláště s Itálií. Podle slov francouzského prezidenta je „Francie připravena rozvinout ho (míněno automatický systém – pozn. red.) v rámcích, které přepracují Dublinské dohody“. Macron tak odkazoval k tomu, že dohody kladou odpovědnost za migranty na země, kam dorazili jako první. Itálie a Malta tak jsou obvykle prvními místy, kam se migranti podstupující nebezpečnou cestu přes vody Středozemního moře dostávají. Obě země si stěžují, že jsou neférově přetíženy.

Řím dlouho kritizuje, že se musí vyrovnávat se statisíci migrantů, kteří v Evropě hledají lepší život. Itálie také kritizovala Francii. Její nevládní neziskové organizace pomáhají v záchraně migrantů na moři, ale další odpovědnost zůstává jen na Itálii.

Macron také řekl, že ty země, které se na schématu nechtějí podílet by měly být „vážně potrestány“. Premiér Guiseppe Conte pak zdůraznil, že by problém imigrace neměl už živit protievropskou propagandu, čímž mínil bývalého koaličního partnera v minulé vládě – stranu Liga a jejího předsedu Mattea Salviniho. Ten hned ve středu jednání Macrona s Contem kritizoval. Salvini řekl, že Francie v minulosti nedodržovala dohody ohledně migrantů a že Conte je naivní. Macron se prý Contemu vysmál a ten zradil Itálii, měl dále komentovat italsko-francouzské jednání Salvini.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.