Rusko zruší 20 tisíc právních regulací z doby SSSR

Krok v rámci „regulační gilotiny“ má zlepšit podnikatelské prostředí v zemi. Podnikatelé by ale chtěli začít s deregulací z opačného konce.

V Rusku se do konce roku chystají ke zrušení více než 20 tisíc nařízení z doby SSSR a RSFSR v rámci reformy, která má zlepšit podnikatelské prostředí v zemi. Nařízení se mají týkat především dohledu a regulací. Premiér Dmitrij Medveděv reformu před časem nazval jako „regulační gilotinu“. Ruský premiér už podepsal příslušné nařízení.

Přes 20 tisíc nařízení má přestat platit k 1. lednu 2020 a má se jednat o reformní rekord. Medveděv uvedl, že vláda se snaží o to, aby zrušila platné předpisy, které v daný moment škodí rozvoji země a omezují ekonomiku (mezi zrušenými nařízeními byl uveden i příklad z roku 1917, kterým se stanovuje osmihodinová pracovní doba – pozn. red.). Nicméně na druhou stranu bude nutné, jak premiér vysvětlil, aby došlo k vytvoření (právních) podmínek v případě, že se něco ocitne mimo právní regulace. Podle Medveděva čeká na vládu velmi detailní práce.

Mechanismus „regulační gilotiny“ Dmitrij Medveděv navrhl na letošním Gajdarském fóru, kde řekl, že počet regulací vůči byznysu se musí v Rusku zrevidovat. Jako příklad uvedl, že v Rusku stále platí sovětská státní norma na vaření omelety.

V podnikatelských kruzích Ruska na poslední iniciativu reagovali poněkud chladněji. Podle člena prezidia sdružení Opory Ruska Alexeje Něbolsina se jedná o „logický“ krok. Ministerstvo ekonomického rozvoje už připravilo Bílou knihu, která má nahradit staré potravinářské normy známe pod zkratkou SanPiNa. Ovšem podle Něbolsina zatím není jasné, zda a kdy Bílá kniha získá status povinného dokumentu.

Jiný ruský podnikatel ze společnosti Diana Dmitrij Něsvětov je ale toho mínění, že v rušení regulací, které omezují podnikání v Rusku je třeba začít z druhého konce tak, aby se ulehčila situace ruského malého a středního byznysu. Problém nepřestavují staré normy, ale právě ty normy a regulace, které byly zavedeny v posledních deseti letech, řekl Něsvětov.

Ilja Borzik z Dělovoj Rossiji pak zdůraznil, že je důležité, aby se zastaralé požadavky ze zrušených nařízení nemíchaly s těmi, které se nyní nově rozpracovávají.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.